MSZP: Járai miatt támadtak a spekulánsok

Vágólapra másolva!
Az MSZP vasárnapi állásfoglalása szerint a Magyar Nemzeti Bank elnökét súlyos személyes felelősség terheli, mert a múlt héten spekulánsok megpróbálták kihasználni a forint magas árfolyamát. Pénteken az SZDSZ elnöke támadta Járait, aki korábban az Orbán-kormány pénzügyminisztere volt.
Vágólapra másolva!

Az MSZP vasárnapi állásfoglalása után egyértelmű, hogy a kormánykoalíció mindkét pártja elégedetlen a Magyar Nemzeti Bank elnökével. A szocialisták szerint Járai Zsigmondot "súlyos személyes felelősség terheli" a múlt heti pénzügyi krízis-helyzetért. Pénteken Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke azt mondta, a bank vezetése azért hibáztatható, mert nem hallgattak a figyelmeztetésekre, túl erős maradt a forint, pedig a magyar fizetőeszköz gyengítésével elkerülhetőek lettek volna a múlt heti váratlan kamatcsökkentések. Az MSZP szerint is hiba volt az MNB-nek ragaszkodnia az irreálisan magas forintárfolyamhoz.

Az elmúlt napokban a Magyar Nemzeti Bank kétszer is (január 15-én és 16-án)jelentősen, száz-száz bázisponttal csökkentette alapkamatát. Erre azért volt szükség, mert spekulánsok nagy mennyiségben kezdtek a banktól forintot vásárolni, arra számítva, hogy a jegybank és a kormány az árfolyamsáv kiszélesítésére kényszerül, ami a forint további erősödéséhez vezet.

Korábban az exporttal foglalkozó magyar cégek már többször kérték a jegybankot, csökkentse az utóbbi időben megerősödött forint árfolyamát. Széles Gábor, a Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke egyenesen lemondásra szólította fel Járait, és több szocialista képviselő is egyetértett vele.

Járai Zsigmond korábban azzal érvelt, hogy a gyengébb forint csak az inflációt növelné, ezért nem érdemes megvltoztatni a monetáris politikát.

A jegybank elnökét egyre több támadás érte az utóbbi időben, de először fordul elő, hogy mindkét kormánypárt élesen kritizálja. Járai volt az Orbán-kormány első pénzügyminisztere, és még az előző ciklusban nevezték ki az MNB élére. Ugyanakkor korábban a szocialistákkal is kapcsolatban volt, Horn Gyula miniszterelnöksége idején is szóba került már, hogy pénzügyminiszter lesz.

A Fidesz korábban "szakmai köntösbe bújtatott politikai támadás"-nak nevezte a Járait kritizáló véleményket. Az MSZP vasárnapi állásfoglalására egyelőre se az MNB-től se a Fidesztől nem érkezett reakció.