Havi egymillió postabontásra a terézvárosi önkormányzatnál

Vágólapra másolva!
Lezárult a terézvárosi önkormányzatnál elrendelt vizsgálat, amelyben a kerület gazdálkodását ellenőrizték. E szerint havonta több tízmillió forintot költöttek el vitatható körülmények között a csődközelben lévő önkormányzatnál. Postabontás és időpontegyeztetés címén például havi egymilliót fizettek ki.
Vágólapra másolva!

A VI. kerületi önkormányzatnál az őszi választások után rendelt el vizsgálatokat az új, MSZP-s többségű kerületi vezetés. Korábban a Fidesz volt többségben a városrészben. Az ellenőrzések során kiderült: a kerület hárommilliárdos adóssággal küszködik. Összesen hárommillió forint készpénze volt a választások után Terézvárosnak - miközben havi 130 milliós fizetési kötelezettségei voltak - , ráadásul ez a pénz is folyószámlahitelként állt rendelkezésre.

A most lezárult belső vizsgálatokból kiderül, hogy több vitatható szerződést is kötöttek az elmúlt évek alatt a kerületben - mondta Fürst György szocialista alpolgármester. Így egy cég havi közel egymillió forintott számlázott postabontás címén, emellett még az volt a feladatuk ezért a pénzért, hogy időpontot egyeztessenek az akkori polgármester tárgyalópartnereivel.

Havonta 30 millió forintot költöttek megbízási szerződések - elsősorban ügyvédi megbízások - kifizetésére a csődközelben lévő kerületben. A vizsgálat szerint ez is vitatható, jelenleg ugyanis ötmillió forint alatti összeget fordítanak ugyanerre.

A belső vizsgálat kiderítette azt is, hogy egy külső cégre bízták a kerületi ingyenes parkolási engedélyek kiadását is. Ezért havonta mintegy 150 ezret fizettek ki folyamatosan, egész évben. A parkolási engedélyek kiadásával ugyanakkor csak január elején van nagyobb munka, amikor lejárnak az előző évben kiadott engedélyek. Év közben mindössze heti két-három igénylést kell elbírálni. Így a vizsgálat szerint ez a megbízás is vitatható.

Szintén fölöslegesnek találták azt, hogy egyszerre két céget is megbíztak médiafigyeléssel: az egyik cég mintegy havi 50 ezer forintért, a másik pedig 100 ezerért végezte el lényegében ugyanazt a munkát.

A vizsgálat szabálytalannak találta a kerületi vagyonkezelő részvénytársaság működését is. Több esetben ugyanis a törvényi előírásokkal ellentétben pályáztatás nélkül bíztak meg egy vállalkozást sokmilliós munkálatokkal. A cég feladata az önkormányzati tulajdonú intézmények felújítása volt. A keretszerződés 250 millióról szólt - vagyis ekkora összegű megbízást kell kapnia a cégnek a kerülettől. A szerződésben szerepelt az is, hogy amennyiben nem jut ilyen összegű megbízásokhoz a kft., 25 milliós bánatpénzt kap. A céggel csak 2002-ben - pályázat kiírása nélkül - összesen 760 millió forint értékben kötöttek végül szerződéseket.

Azt is kifogásolja a vagyonkezelőnél végzett vizsgálat, hogy rendszerint áron alul adták el az önkormányzati lakásokat. Az értékbecslések során a legtöbb esetben a tényleges piaci ár felére értékelték az ingatlanokat. Aki megvásárolhatta az ingatlant, annak a megállapított összeg 15 százalékát kell 35 év alatt kifizetnie.

A hatodik kerület a vitatott szerződések többségét már felbontotta. Elképzelhető, hogy emellett büntetőfeljelentéseket is tesznek. A képviselőtestület jövő héten tárgyal a vizsgálatról és dönt a szükséges jogi lépésekről.

Hassay Zsófia, a VI. kerületi Fidesz frakcióvezetője, volt alpolgármester az [origo]-nak azt mondta: még nem látta a vizsgálatot és a vitatott szerződéseket sem, így egyelőre a megállapításokra nem is reagál érdemben. Azt azonban elmondta, hogy tudomása szerint nem hárommilliárdos tartozással adták át a kerületet az MSZP-nek. Hozzátette, hogy nem tud arról, hogy valóban kötöttek-e a fentiekben említett feltételekkel szerződéseket, de ha igen, az szerinte is aggályos.

Komáromi Gergely