Botrány és káosz az Országos Cigány Önkormányzat választásán

Vágólapra másolva!
Már a levezető elnökök megválasztása közben kitört a botrány az Országos Cigány Önkormányzat szombati elektori gyűlésén. Az indulatok elszabadultak, a több ezer elektor két táborra szakadt, folyamatosan kiabált mindenki mindenkivel. Az egyik nagyobb tábort Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke vezette. Farkas csalástól tartott és új választást akart. Mivel az OVB erre nem volt hajlandó, hívei kivonultak a  teremből. A másik szekértábor, a Demokratikus Roma Koalíció elektorai így a legnagyobb rivális nélkül kezdhettek voksolni a jelöltekről. 
Vágólapra másolva!

Este nyolc órára valamelyest csendesedett a hangulat az Országos Cigány Önkormányzat választásán. A Lungo Drom támogatói hosszú ideig skandálták ugyan, hogy demokráciát követelnek, a rivális Demokratikus Roma Koalíció részvételével azonban tovább zajlott a jelöltekre való szavazás. Végül megérkeztek az autóbuszok, melyek haza szállították a gyűlésről távozó Lungo Drom támogatókat és így a Lungo Drom elektorainak nagy része távozott a gyűlésről. Farkas Flórián is elhagyta este nyolc körül a helyszínt. Előtte azonban közölte, hogy mind a Legfelsőbb Bíróság, mind az OVB felé óvást fog benyújtani a történtek miatt.

A 11 órára meghirdetett esemény végül több órás késéssel két órakor kezdődött el. Ekkorra regisztrálták a gyűlésen részt vevő mintegy 2700 elektort. A szabályok szerint ugyanis csak akkor lehet elkezdeni a gyűlést, ha a regisztrált közel 4600 elektornak legalább a fele részt vesz a választáson. A késést megnövelte, hogy a DRK, amelynek a kormányfő tanácsadójaként is dolgozó Horváth Aladár a vezéralakja, és a Lungo Drom, amelynek a fideszes képviselő Farkas Flórián a vezetője, hosszasan ünnepelte és köszöntötte saját vezetőit. Amikor az egyik tábor abbahagyta, akkor a másik újra kezdte és ez többször is megismétlődött.

A résztvevőknek elsőként az ülés levezető elnökeit kellett volna megválasztaniuk. Hat jelöltből kellett volna megjelölniük négyet, ez azonban csak többszöri nekifutásra és több mint négy óra alatt sikerült. A szavazás a következőképp történt: a különböző szektorokban ülőket megkérték, hogy aki az adott jelöltet támogatja, emelje fel a meghívóként is szolgáló sárga lapot. Ekkor az Országos Választási Iroda munkatársai összeszámolták a szavazatokat, majd következett egy újabb szektor, ahol megismétlődött ez az eljárás. Farkasék szerint előfordulhatott, hogy elektorok a szavazatok megszámlálása közben egyik szektorból átültek a másikba és így többször is szavaztak.

A szavazást nehezítette, hogy az elektorok a rendezők többszöri kérésre foglalták csak el helyüket. A szavazást viszont csak akkor lehet lebonyolítani, ha minden elektor ülve marad. Mivel azonban a résztvevők többször is felálltak helyükről, ezért a levezető elnöknek számos alkalommal fel kellett szólítani őket, hogy ne tegyék. A szavazásokat emellett több alkalommal is közbekiabálások szakították meg.

A gyűlésen vendégként résztvevő kisebbségi ombudsman ekkor - tehát még a botrány kirobbanása előtt - elmondta az [origo]-nak, hogy ilyen méltatlan körülmények között nem lehet tisztességes választást lebonyolítani. Kaltenbach hozzátette, évek óta javasolja, hogy változtassanak a választási módszeren. Érdemi lépés azonban mindmáig nem történt.

Négy óra előtt végül szünetet rendeltek el, majd Farkas Flórián rögtönzött sajtótájékoztatón közölte, hogy arra kéri az OVB-t, függessze fel a szavazást. Farkas szerint ugyanis nincsen megfelelő garancia a szavazatok leadásának és megszámlálásának tisztaságához. Azt is kifogásolta, hogy több száz elektor fehér sálban és vörös szegfűvel érkezett az elektori gyűlésre, mellyel Farkas Flórián szerint befolyásolhatják az elektorok döntését. Másrészt kifogásolták, hogy a kormány nyílt kampányt folytat a Lungo Drom ellen.

A szünet végül több mint egy órásra nyúlt. Az azt követően megkezdett szavazás pedig újra botrányba fulladt. Az elektorok közbekiabálással és füttyszóval zavarták meg a voksolást. Ekkor a színpad közelében az OVI vezetője, Rytkó Emília rövid megbeszélést folytatott Horváth Aladárral és Farkas Flóriánnal. Rytkó arra kérte mindkét vezetőt, hogy nyugtassák meg a résztvevőket. Elsőként Farkas Flórián szólalt fel, aki azt a kérdést tette fel: elismeri-e az OVB, hogy a választáson csalás történt. Elmondta, szeretné, hogyha az OVB megtárgyalná kifogásaikat. Horváth Aladár próbálta nyugtatni a tömeget. Hangját azonban hamar elnyomta a bekiabálások zaja. A Lungo Drom táborából többek között azt kiabálták felé, hogy eladta magát a szocialistáknak.

Ezt követően az OVB egyik tagja lépett a színpadra és közölte, hogy folytatni fogják a választást. A Lungo Drom vezetője nem sokkal ezután felszólította támogatóit, hogy álljanak fel székeikről és hagyják el szektoraikat. A tömeg - több mint ezer ember - a terem másik felébe vonult, ahol Farkas az asztalra állva közölte: arra kéri az OVB-t, hogy két hét múlva új választásokat tűzzön ki. Farkas hozzátette: ellenkező esetben bocsássanak rendelkezésükre buszokat, melyekkel haza mehetnek.

Eközben a terem másik felében a DRK-t támogató elektorok folytatták a szavazást. Erre van lehetőség, a választás érvényességéhez ugyanis csupán arra van szükség, hogy a helyszínen az esemény kezdetekor regisztrált elektorok száma meghaladja a 2300-at. Ha közben többen elhagyják az ülést, az nem érinti a választás érvényességét.

Farkas Flórián ezt követően még megbeszéléseket folytatott az OVB elnökével. A bizottság azonban nem teljesítette kérését és nem szándékozik új választásokat kiírni.

Pethő András