EU-képviselők: havi kétmilliós fizetés

Vágólapra másolva!
Jó pénz, sok munka, rengeteg utazás, és a hazainál kisebb hatáskör várja az Európai Parlament (EP) leendő magyar képviselőit. Az EP tagjai - köztük 24 magyar delegátus is - havi kétmilliónál is többet kapnak majd a brüsszeli kasszából a 2004-es választások után.
Vágólapra másolva!

Novembertől az Európai Parlament 2004 nyarán történő újjáválasztásáig a tíz belépő tagállam nemzeti parlamenti képviselői közül kerülnek ki az EP-ben megfigyelőként dolgozó újonc európai képviselők. Ők hazai fizetést és napidíjat kapnak. A 2004-es választásokon azonban már csak olyan politikusok indulhatnak, akik nem tagjai nemzeti parlamentjüknek, és az ő fizetésük és költségtérítésük már európai színvonalú lesz.

Magyarországról 24-en utazgatnak majd Budapest, illetve a három EP-székhely között, ami - a napirendi pontoktól, a tényleges munkától és az adott eurofrakció elvárásaitól függően - akár évi munkaidejük felét is elviheti. Bár minden képviselő felszólalhat anyanyelvén, az érdemi munkához igen jól kell tudnia angolul és/vagy franciául, és legalább még egy nyugati nyelven, főleg németül. Az egységes havi 8500 euró munkabér a brüsszeli, strasbourgi és luxemburgi árakhoz képest nem magas, de például a magyar vagy észt képviselőknek az otthoni fizetéshez képest kétszer-háromszor nagyobb lesz a jövedelme a hazainál - írja a Népszabadság.

EU-képviselőnek lenni pontosan ugyanolyan mentességekkel és előnyökkel jár, mint a hazai képviselőség, viszont az EP-tagság még sokáig nem jár akkorra politikai-törvényhozói befolyással, mint a nemzeti parlamentben nyert mandátum. Noha az EP az egyetlen közvetlenül választott uniós testület, és elvben óriási a demokratikus legitimitása, hatáskörét a nemzeti kormányok igyekeznek a lehető legszűkebbre faragni. Az EP-nek döntő szava van a közösségi büdzsé elfogadásában, más ügyekben legfeljebb a tagállami tanáccsal vagy az unió "kormányával" együtt dönthet.