Továbbra is hetente ülésezne az Országgyűlés

Vágólapra másolva!
A képviselők uniós kötelezettségei miatt tavasszal több tucatnyian hiányoznak majd az Országgyűlésből, ami a kis parlamenti többség miatt fel is boríthatja az erőviszonyokat. Az ellenzék a kétheti ülésezésben látja a megoldást, erről a kormánypártok azonban hallani sem akarnak.
Vágólapra másolva!
Az európai álom - Kívülállóknak az Európai Uniórólhttp://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/htmlos.cgi/031098.5.10764139677414230813?A Fókusz Online könyvajánlatából

A szocialisták három lehetséges megoldást látnak: az egyik szerint marad a mostani rend, de azokon a napokon, amikor húsz-harminc képviselő lenne távol, elnapolnák az ülést. Az MSZP frakcióvezetője, Lendvai Ildikó a Magyar Hírlapnak elmondta: mindössze néhány ilyen alkalomra lenne szükség. A második elképzelés szerint minden héten lenne ülés, de csak kéthetente szavazás. A harmadik - Lendvai által legkevésbé támogatott elképzelés - a kétheti ülésezési rend bevezetése átmeneti időre, addig, amíg 2004 második felében nem választanak külön az Európai Unió parlamentjébe képviselőket.

A Fidesz frakcióvezető-helyettese, Rogán Antal már korábban felvetette, hogy a párt a kétheti ülésezést támogatja. A Magyar Hírlap kérdésére azonban most csak annyit mondtak a Fidesznél, hogy a kormányoldal feladata a megoldás kidolgozása, és ők csak akkor foglalnak állás, ha részletesen ismerik a terveket. Az MDF képviselőcsoportja jövő év elején kezdeményezi a kétheti ülésezési rendre való áttérést - jelentette be Herényi Károly frakcióvezető.

Az SZDSZ szerint elképzelhetetlen, hogy az Országgyűlés csak kéthetente ülésezzen. Eörsi Mátyás szerint nem üres választási ígéretről van szó. Hozzátette: a nyugat-európai országokban az ilyen helyzetekkel nem élnek vissza, és nem borítják fel a parlamenti arányokat. Azaz ha az egyik oldalon vannak hiányzók, akkor ugyanannyian a másik oldalon is távol maradnak. A szabad demokrata politikus szerint azonban a mai magyar politikai életben a Fidesz miatt nem működne egy ilyen szóbeli egyezség, ezért a megállapodást formába kéne önteni. Vagyis ha az ellenzék vállalná, hogy nem él vissza a helyzettel, akkor a kormányoldal is megígérné, hogy ilyen alkalmakkor nem tesz fel olyan javaslatokat a napirendre, amelyet az ellenzék alapvető fontosságúnak tart. Font Sándor szerint azonban felesleges nemzetközi példák után kutatni, amikor az előző ciklusban már megszületett a tökéletes megoldás.