Medgyessy ígéretet tett a Terror Háza támogatására

Vágólapra másolva!
A költségvetési tartalék terhére biztosítják majd a Terror Házától elvett támogatás pótlását - jelentette be Medgyessy Péter kormányfő az Országgyűlés ülésén. A költségvetésből a múlt héten szavazták ki az eredetileg tervezett támogatás közel felét. Pető Iván (SZDSZ) nem ért egyet a kormányfővel: szerinte sokkal költségigényesebb múzeumoknál kapna több támogatást a Terror Háza az eredeti indítvány szerint. Petővel ért ért egyet az MSZP-s Szabó Zoltán is, aki szerint csak kiváltságot vonnak meg a támogatáscsökkentéssel.
Vágólapra másolva!
A költségvetésről dönt az Országgyűlés/itthon/20021223akoltsegvetesrol.html

A kormány az első januári ülésén dönt arról, hogy a költségvetési tartalékból átcsoportosítsák a Terror Háza működéséhez szükséges támogatást - ezt Medgyessy Péter miniszterelnök jelentette be a napirend előtt a parlament plenáris ülésén.

A múzeum költségvetési támogatását ugyanis egy SZDSZ-es módosító indítvány elfogadása miatt 330 millió forintról 180 millió forintra csökkentették. A kormány tagjai (Medgyessyvel együtt) és számos szocialista képviselő a javaslat ellen szavazott, ám mivel az ellenzék korábban kivonult az ülésteremből, a többség elfogadta a támogatás megnyirbálását.

Ott kellett volna lenni a szavazáson - jegyezte meg az ellenzéki bírálatokra a kormányfő, aki hozzátette: téved, aki azt gondolja, hogy működik a parlament ellenzék nélkül.

A Terror Háza szükséges, hasznos, bár felemás intézmény, ez azonban nem jelenti, hogy nem kapja meg a szükséges támogatást - mondta Medgyessy, aki szerint helyes, ha a múzeum tovább működik.

Nem ért egyet Pető Iván (SZDSZ) a miniszterelnökkel, hogy a Terror Háza Múzeum (THM) megkapja az eredetileg tervezett támogatást a költségvetési tartalék terhére. Pető Iván aránytalannak tartja más intézményekhez képest a Terror Háza múzeum költségvetési támogatását és ezért nyújtott be a költségvetéshez olyan módosító javaslatot - amelyet a parlament el is fogadott - amelyben 150 millió forinttal csökkenne a Terror Háza eredetileg tervezett 330 millió forintos támogatása.

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet - amelynek, mint mondta, jelentős gyűjteménye van - 89 millió forintot kap. Egy olyan jelentős múzeum, mint a Néprajzi Múzeum, 230 millió forintot kap, az Iparművészeti Múzeum pedig 350 millió forint támogatásban részesül - tette hozzá, megjegyezve: ezek a múzeumok sokkal költségesebb intézmények.

Nem politikai megfontolás, hanem az aránytalanság megszüntetése áll a Terror Háza támogatásának csökkentése mögött - szögezte le Pető Iván, aki hozzátette: ha a miniszterelnök a költségvetés tartalékának terhére egészíti ki a Terror Háza támogatását, akkor jogosan jelentkezhetne más intézmény is hasonló ügyben.

Pető Ivánnal ért egyet a szocialista Szabó Zoltán is a Terror Háza támogatáscsökkentésével: "nem jogot sért, hanem kiváltságot von meg" - olvasható közleményében. A szocialisták joggal várják el, hogy a múzeum a többi múzeummal azonos feltételek mellett is teljesítse feladatát, és a kivételezett költségvetési helyzet fenntartása érdekében ne nyúljon a politikai sztrájk eszközéhez.

Az MSZP frakció nevében a képviselő idézi a 2002-es költségvetés adatait: A 42 alkalmazottat foglalkoztató THM a 2002. évi költségvetésből 330 millió forint támogatást kapott, miközben a Néprajzi Múzeum (118 alkalmazottal) 231 millió, az Iparművészeti Múzeum (188 alkalmazottal) 352 millió, a Nemzeti Galéria (228 alkalmazottal) 439 millió forint támogatásban részesült. Megjegyzendő, hogy az említett három intézmény nemcsak sokkal több alkalmazottal, hanem lényegesen nagyobb épületekben is működik, ami ugyancsak jelentős költségnövelő tényező.

A THM 2002. évi költségvetése csaknem 109 millió forint bérköltséget irányzott elő a 42 alkalmazottra - ez fejenként 2,6 milliós bérköltséget jelent. Összehasonlításként: 2002-ben a Színháztörténeti Múzeum 1,6 millió forint/fő, Ludwig Múzeum 1,55 millió forint/fő, Néprajzi Múzeum 1,53 millió forint/fő Természettudományi Múzeum 1,52 millió forint/fő, Országos Levéltár 1,5 millió forint/fő, Nemzeti Galéria 1,35 millió forint/fő, az Iparművészeti Múzeum 1,27 millió forint/fő bérköltséggel számolhatott. Ráadásul a Terror Háza 2002. évi költségvetésében továbbá az alábbi, múzeumok esetében szokatlan, de legalább is eltúlzottnak tekinthető tételek találhatók: kiküldetési költségek 10 millió forint, alkalmazottaknak formaruha 10 millió forint, reprezentáció 17 millió forint, reklám és propaganda 38 millió forint, rendezvénye, konferenciák 38 millió forint - olvasható az MSZP-s politikus közleményében.

Örülök, hogy a kormányfő végül is kifejezésre juttatta, ő is úgy gondolja, hogy ez az egész nemzet intézménye - mondta az MTI megkeresésére Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, aki úgy fogalmazott: remélte, hogy a miniszterelnök így dönt és megadják majd az eredeti költségvetési támogatást.