Várhatóan enged az MSZP alkotmánymódosítás-ügyben

Vágólapra másolva!
Kedden szavaz az Országgyűlés az EU-csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosításról. A végszavazás kimenetele továbbra is kétséges, mivel a Fidesz ragaszkodik ahhoz, hogy az általa kifogásolt - a csatlakozáshoz kevésbé szorosan kötődő - három pont kikerüljön a szövegből. Fodor Gábor szabad demokrata képviselő szerint alkotmánymódosítás nélkül is lehet csatlakozni, csak úgy sokkal bonyolultabb, és károkat szenvedhet az ország. Az [origo] információi szerint az MSZP várhatóan engedni fog a Fidesznek.
Vágólapra másolva!

A csütörtöki utolsó hárompárti - a Fidesz, MSZP és SZDSZ részvételével zajló - egyeztetésen sem közeledtek az álláspontok. A Fidesz továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a nemzetközi szerződésekről, a menekültek jogainak szabályozásáról és a miniszteri rendeletek kérdésköréről szóló rész kerüljön ki a végleges szövegből, mivel ezek nem tartoznak szorosan az EU-csatlakozáshoz. Az MSZP és az SZDSZ szerint azonban megszületett a négypárti megállapodás, amelyben nem szerepelt a vitatott részek elhagyása.

Nyakó István, az MSZP sajtófőnöke még csütörtök este úgy nyilatkozott, hogy az okosabb enged elve szerint még egyszer megvizsgálják a kompromisszum lehetőségét, és újabb négypárti egyeztetést hívnak össze. Erre azonban hétfő délig nem került sor.

Fodor Gábor (SZDSZ) az [origo]-nak azt mondta: mindenkinek a négypárti megállapodás szerint kell szavaznia, így a Fidesznek kell elszámolnia, ha nem így tesz. Fodor ugyanakkor azt állította, hogy az alkotmánymódosítás nélkül is lehetőség van az EU-csatlakozásra, csak bonyolultabb, mivel így nem lesz mód népszavazásra. "Ez az országnak károkat okozna, mivel az Európai Unió elvárja, hogy elsők között legyen Magyarországon sikeres népszavazás. Nálunk magas a csatlakozási támogatás, ez inspirálhatja a többi országot" - közölte a szabad demokrata politikus. Hozzátette: ha mégsem sikerül időben megtartani a népszavazást, akkor "rossz bizonyítványt kaphat Magyarország".

Vastagh Pál az [origo]-nak nyilatkozva nem kívánt találgatásokba bocsátkozni a keddi szavazást illetően. Közölte: akár a hétfő délutáni MSZP-frakcióülésen, akár a kedd délelőtti alkotmányügyi bizottsági ülésen megváltozhatnak az álláspontok. A szocialista politikus ugyanakkor Fodorral ellentétben szkeptikus: szerinte nem véletlenül alakult így a sorrend az alkotmánymódosítást, népszavazást és a csatlakozási szerződés aláírását illetően. "Súlyosan visszavetné a csatlakozási folyamatot, ha kedden nem sikerülne elfogadni a módosítást" - közölte Vastagh, hozzátéve, hogy korábban valamennyi párt egyetértett abban, hogy az alkotmányos feltételeket a csatlakozáshoz a módosítással biztosítani kell.

Az [origo] információi szerint az MSZP hétfő délutáni ülésén még egyszer foglalkozik a kérdéssel, és várhatóan engednek a Fidesznek az EU-csatlakozás érdekében.

Az alkotmány módosításához a képviselők kétharmadának igen szavazatára van szükség, így a fideszes képviselők támogatására is szükség van. Az MDF már korábban jelezte, hogy megszavazza a módosítást. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője ugyanakkor korábban azt mondta az [origo]-nak, hogy szilárd az álláspontjuk, és nem hajlandóak újabb kompromisszumra.