Nyomozás a Komárom megyei főrendőr ellen

Vágólapra másolva!
A Komárom megyei főkapitány ellen tett névtelen feljelentések alapján kezdett nyomozásba az ügyészség pénteken. Illés László dandártábornok ellen többek között elöljárói hatalommal visszaélés és szolgálati visszaélés a gyanú, egyes értesülések szerint azonban zaklatás miatt is vizsgálják. Illés visszautasította a gyanúsításokat, szerinte szigorú korrupcióellenes intézkedései miatt írták ellene a feljelentéseket.
Vágólapra másolva!

A múlt hónapban több névtelen feljelentés is érkezett a Komárom Esztergom megyei megyei rendőr-főkapitány ellen. Ezek alapján a katonai ügyészség feljelentés-kiegészítés keretében több személyt is meghallgatott és pénteken úgy döntött nyomozást rendel el - közölte Váczi Pál alezredes, a Budapesti Katonai Ügyészség csoportvezető ügyésze. A főkapitány ellen az eddigi adatok szerint fennáll az elöljárói hatalommal való visszaélés, illetve szolgálati visszaélés vétségének alapos gyanúja.

A nyomozást ismeretlen tettes ellen rendelték el. Váczi Pál nem közölt részleteket arról, mit tartalmaztak a feljelentések, azt azonban elárulta, a gyanúsításban foglalt bűncselekményeket elöljáró követheti el beosztottaival szemben. A Magyar Hírlap úgy tudja: zaklatás gyanúja is felmerült a megyei főkapitánnyal szemben és a katonai ügyészség ezt is vizsgálja. A napilap pénteki számában közöltek szerint előfordult, hogy a megyei főkapitány visszavonatta beosztottaival szolgálati panaszukat.

Illés László dandártábornok, Komárom-Esztergom megyei főkapitány visszautasította a feljelentésekben foglaltak, úgy véli, hogy szigorú korrupcióellenes intézkedései miatt támadják. A dandártábornok közölte, hivatalosan még semmilyen formában nem szerzett tudomást az eljárásról, csak szóbeszédről hallott. A megyei főkapitány kijelentette, névtelen levelek ellen nem kíván védekezni és nincs félnivalója, ennek ellenére az újságcikk kellemetlenül érintette. "Szolgálatom során soha senkinek sem okoztam jogtalan előnyt, vagy hátrányt. Meg vagyok győződve arról, hogy a katonai ügyészség körültekintő vizsgálata engem igazol majd" - mondta Illés László.

A dandártábornok elmondta, idén sok személyi intézkedést volt kénytelen meghozni beosztottakkal és vezetőkkel szemben, miután különböző, részben korrupciós bűncselekmények alapos gyanúja merült fel. "Elég csak az útellenőrző alosztállyal kapcsolatos büntetőeljárásra utalni, ahol 11 kollégát gyanúsítottak meg és vettek őrizetbe a hatóságok, de sajnos az utóbbi időben nem ez volt az egyetlen ilyen eset" - jegyezte meg Illés László. Hozzátette: több kollégánál kénytelen volt kezdeményezni a szolgálati viszony megszüntetését, másokat pedig alacsonyabb beosztásba helyezett.

"Ezek után születtek a névtelen feljelentések, és feltételezem, hogy ezek összefüggésben vannak vezetői intézkedéseimmel" - vélekedett Illés László. Szerinte mindez nem befolyásolja abban, hogy továbbra is következetesen védelmezze a rendőrség tisztaságát és szigorúan fellépjen a korrupciós jelenségek ellen. A főkapitány megjegyezte, korábban már több alkalommal is tettek ellene feljelentést, de még csak gyanúsításig sem jutottak el soha ezek az eljárások. "Azt hiszem a lejáratás céljából íródott névtelen levelek a vezető beosztással együtt járó foglalkozási ártalomnak tekinthetők" - jegyezte meg Illés László.

Salgó László országos rendőrfőkapitány megbízásából Krőzsel Károly rendőrezredes, az ORFK ellenőrzési főosztályának vezetője közölte, nincs automatizmus a különböző eljárások, intézkedések során, amely jelen esetben az arra illetékes országos főkapitánytól bármilyen konkrét lépést követelne meg. Hozzátette: amennyiben egy rendőr ellen az ügyészségi nyomozó hivatalnál vagy a katonai ügyészségen eljárás indul, a vezető a konkrét ügy ismeretében mérlegelési jogkörének megfelelően dönt. Az ORFK Illés László dandártábornok személyét illetően eddig hivatalos írásos tájékoztatást a katonai ügyészségtől nem kapott. Az ellenőrzési főosztály vezetőjét az országos főkapitány felhatalmazta arra, hogy tájékoztatást kérjen az ügyben eljáró nyomozóhatóságtól.