Vágólapra másolva!
Nem találják azokat a listákat, amelyeket a magyar hatóságok készítettek a vészkorszak alatt a deportálandó zsidókról. Egyes történészek szerint elképzelhető, hogy a volt Szovjetunió területén van az áldozatok névsora, mások állítják, a rendszerváltás idején még megvoltak - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Lamperth Mónika belügyminiszter megígérte: lépéseket tesz, hogy megtalálják a deportálandó zsidókról készített listákat, amelyeket a vészkorszak alatt, az akkori belügyminiszter kérésére készítettek. A belügyminiszter nemrég tárgyalt Serge Klarsfeld francia történésszel és holokausztkutatóval, aki ígéretet tett arra, hogy segít az értékes történelmi dokumentumok keresésében.

Klarsfeld kutatásai során azt tapasztalta, hogy Magyarországon hiányoznak olyan papírok, amelyek létéről tudni lehet. 1944. április 4-én Jaross Andor belügyminiszter adott utasítást arra, hogy pontos listát kell készíteni az ország zsidóságáról, vagyis a deportálandókról. Az összeírást a hitközségek végezték, majd továbbították a Belügyminisztériumba.

Molnár Judit történész a Népszabadságnak elmondta: a listák elkészültek, de nem tudni, hogy most hol vannak. Egyes darabok találhatók vidéki irattárakban, de a teljes listáról nem tudni. Akár a volt Szovjetunió területén is lehet. Ezzel szemben Klarsfeld szemtanúkra hivatkozva állítja, még közvetlenül a rendszerváltás előtt is megvoltak ezek a listák. Hozzátette: személyesen tárgyalt az akkori belügyminiszterrel, aki megígérte, hogy támogatja a lista nyilvánosságra hozatalát. Horváth Balázs, az Antall-kormány belügyminisztere határozottan állította: a BM központi nyilvántartásában voltak ilyen iratok, és kizártnak tartja eltűnésüket.

Serge Klarsfeld szerint a politikai akarat mind a korábbi, mint a mostani vezetés részéről megvan a lista nyilvánosságra hozatalára. Elképzelhető, hogy a bürökrácia útvesztőjében akadt el az ügy. Hozzáteszi azonban, ha a lista nyilvánosságra kerül, megsokszorozódhatnak a kárpótlási igények.