Bombariadó alatt is fizetni kell a parkolóban

Vágólapra másolva!
A legtöbb parkolóházban és mélygarázsban az autósoknak azt az időt is ki kell fizetniük, amit akaratuk ellenére, a parkolót üzemeltető cég vagy éppen egy másik autós hibájából töltenek a parkolóban. A Mammutban még bombariadó alatt sem tekintettek el a pénz behajtásától. Az autóklub jogásza szerint ilyen esetekben visszakérhetjük a pénz egy részét.
Vágólapra másolva!

A parkolóházakban, zárt parkolókban sokszor előfordul, hogy az autósok nem önszántukból várakoznak. Az így megnövekedett díjat azonban akkor is behajtják, ha azért kellett valakinek a parkolóban várni, mert meghibásodott az automata vagy a sorban előtte állók közül valaki lerobbant. A Mammut bevásárlóközpontban vasárnap még egy bombariadó alatt is kifizettették a parkolást, emiatt sokan 40 percet is vártak arra, hogy kijuthassanak az épületből.

Kovács Kázmér, az autóklub jogásza elmondta, hogy szerinte az ilyen esetekben visszajárna a pénz egy része, eddig azonban még senki sem kért tőlük ilyen ügyben segítséget. Szerinte a parkolóőrök nem kérhetnének a megnyúlt várakozás miatt pénzt. Mivel automata sorompók működnek, általában nem lehet kijutni a parkolókból, csak ha fizetünk. Utólag pedig már nem mennek vissza az emberek a pénzükért - véli Kovács Kázmér.

A Ferihegyi repülőtéren többször előfordult, hogy a gépek vagy a csomagok késése miatt kellett valakinek önhibáján kívűl órákat várakozni és fizetnie a díjat. Pető György, a parkolót üzemeltető Budapest Airport szóvivője szerint azonban még nem érkezett hozzájuk panasz azzal kapcsolatban, hogy valaki mások hibája miatt tovább maradt a parkolóban, és vitatta volna a parkolási díj nagyságát.

A Mammutban vasárnap bombariadó miatt kiürítették az egész épületet, így a parkolóházat is. A fenyegetés miatt még a mozielőadásokat is félbeszakították, mindenkinek azonnal el kellett hagynia az épületet. Az autósok azonban a veszély ellenére a parkolóházban rekedtek, a parkolási díjakat ugyanis mindenkinek ki kellett fizetnie, csak utána menekülhetett.

Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője közölte, hogy a tűzriadóknál a tűzoltóság, bombariadók esetén a rendőrség helyszíni parancsnoka dönthet arról, hogy milyen gyorsan kell kiüríteni a veszélyben lévő épületet, és arról is rendelkezhet, hogy fel kell-e nyitni a sorompókat.

Szerettük volna megkérdezni a vasárnapi bombariadóval kapcsolatban a rendőrséget és a Mammut vezetőit. Egyelőre sem a BRFK sajtóosztálya, sem a Mammut vezérigazgatója nem válaszolt kérdéseinkre. Többek között azt szerettük volna megtudni: ha a fenyegetést komolyan kellett venni és az épület gyors kiürítése volt a cél, akkor miért nem engedték ki az autósokat díjfizetés nélkül. Ha pedig nem ítélték meg veszélyesnek a helyzetet, miért állították le a mozielőadásokat is és szólítottak fel mindenkit az azonnali távozásra.

Az [origo] megkeresett más forgalmas parkolókat üzemeltető cégeket is egy esetleges bombariadóval kapcsolatos terveikkel kapcsolatban. A Rózsakert bevásárlóközpontban elmondták, hogy még egyszer sem volt náluk bombariadó. Ha mégis előfordulna ilyen, akkor a biztonsági tervek szerint felengednék a parkolóban a sorompókat, nem kérnék el a parkolási díjat. A Ferihegyi repülőtéren a zárt parkolót üzemeltető Budapest Airport szóvivője, Pető György elmondta, hogy a parkolóban még nem volt bombariadó, amennyiben ez előfordulna, ők is felnyitnák a sorompókat. A Duna Plaza biztonsági szolgálata egyelőre nem reagált megkeresésünkre.