Magyar felajánlások Prágában a NATO-nak

Vágólapra másolva!
Medgyessy Péter miniszterelnök olyan felajánlásokat tesz a NATO-nak a szerdán kezdődő NATO-csúcson, ami nem kerül többe az országnak 30 milliárd forintnál - közölte kedden a honvédelmi miniszter. A kormány a hadsereg mozgékonyságának javítását, a vegyi fegyverek elleni védekezést és azonnal bevethető logisztikai századot ígér a NATO-nak.
Vágólapra másolva!
Bekeményítenek a prágai rendőrök a NATO-csúcsra/nagyvilag/20021119apragai.htmlA NATO értelme a tét Prágában/nagyvilag/20021118anato.html

A szerdán kezdődő prágai NATO-csúcs kapcsán Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közölte: a miniszterelnök olyan felajánlásokat tesz majd, amelyek megvalósítása nem haladja meg a 30 milliárd forintot. Magyarország vállalja, hogy részt vesz a biológiai és vegyi fegyverek elleni védekezésben, segítséget nyújt a szállításban, és azonnal bevethető logisztikai századot ajánl fel. Részt vesz a NATO közös felderítő rendszerének tervezésében és fejlesztésében, a légi utántöltési kapacitás megteremtésében, illetve vállalja, hogy a jövőben beszerzendő Gripen vadászrepülőgépeket olyan fegyverzettel szereli fel, amelyek képesek együttműködni más NATO-tagállamok rendszereivel. Emellett megvizsgálják a helikopterpark fejlesztésének lehetőségeit is - tette hozzá a honvédelmi miniszter. Kérdésre válaszolva Juhász Ferenc elmondta: az azonnal bevethetőség eleinte 3 ezer katonát érint. Az ajánlásokat 2004-től folyamatosan szeretnék megvalósítani.

A hatékonyság növelése érdekében a NATO-t úgy szeretnék katonai vezetői átalakítani, hogy az egyes tagállamok - különösen a kicsik - csak részfeladatokat vállaljanak. A drága, nagy és minden haderőnemre koncentráló nemzeti hadseregek kora lejárt, különösen a Magyarország méretű országoknak fölösleges például egy kis légierőt fenntartania, aminek működtetése nagyon drága, azonban ereje a szövetség egészéhez képest elhanyagolható. A feladatok megosztása erősíti a tagok egymásra utaltságát, gyengíti az egyes nemzetek önvédelmi erejét, viszont értelmet ad a szövetségnek, mely együttesen így erősebbé válik, és az együttműködés szempontjából racionálisabbá teszi az egyes államok védelmi kiadásait.

Magyarország nem csak általában, hanem a specializálódás terén is a NATO-hadseregek végén kullog. Az új tagállamok közül csehek különösen erősek vegyvédelemben (ezen a területen szolgálnak Afganisztánban), a lengyelek pedig aknaszedésben (a Balkánon és Afganisztánban is ezzel foglalkoznak egységeik). Prágában Magyarország bizonyos feladatokra ajánlást tesz, melyekből világszínvonalúnak kellene lenni, és akkor bizonyos feladatokról viszont le lehetne mondani, készüljenek fel azokból más tagállamok.