1956: Románia megnyitja levéltárait

Vágólapra másolva!
Több tízezernyi, Nagy Imre és társaival kapcsolatos titkos dokumentum kutatásához kaphatnak engedélyt a magyar kutatók a román miniszterelnök ígérete szerint, amelyeket román levéltárakban őriznek. Az iratokat az egykori miniszterelnök snagovi fogságából keletkeztek a román titkosszolgálatok közreműködésével.
Vágólapra másolva!

Románia részéről megfelelő készség van arra, hogy megnyissák a magyar kutatók előtt a Nagy Imre és társai snagovi fogságával kapcsolatos dokumentumokat őrző romániai archívumokat - jelentette ki szerdán Adrian Nastase román miniszterelnök. A román kormányfő, aki részt vett a magyar nemzeti ünnep alkalmából rendezett bukaresti fogadáson, az MTI-nek adott nyilatkozatában hangsúlyozta: jelenleg olyan nagy fokú a politikai nyitottság a két ország között, hogy nem hiszi, hogy ilyen technikai kérdéseket ne lehessen megoldani.

Nagy Imrét és társait 1956. november 22-én szállították Romániába. A román főváros közelében lévő Snagov üdülőtelepen tartották házi őrizetben őket, majd 1957. áprilisában a román kommunista vezetés Nagy Imrét, Losonczy Gézát, Donáth Ferencet, Jánosi Ferencet, Szilágyi Józsefet, Tánczos Gábort és Fazekas Györgyöt kiadta a Kádár-rezsim bíróságának. Az akkori román titkosszolgálat Nagy Imréék minden lépését figyelte, beszélgetéseiket lehallgatta, feljegyzéseikről másolatot készített. Méray Tibor - az idén alapított Nagy Imre Érdemrend első kitüntetettjeinek egyike - a magyar forradalomról tavaly román nyelven megjelent könyvéhez írt utószavában példaként említi, hogy csak a román Nemzeti Levéltárban és az egykori román titkosszolgálat, a Securitate irattárában legalább 11 - egyenként 200-250 oldalas - dosszié található Nagy Imréről.

Segítenünk kell abban, hogy megérthessük a magyar nép és az egész kelet-európai térség számára oly fájdalmas időszakot, a II. világháború utáni kommunista rendszerek bűneit, túlkapásait. Nagyon fontos, hogy megértsük, mi történt akkor, s ha magyar részről ilyen kérést kapunk, készséggel lehetővé tesszük, hogy a magyar kutatók, az érvényes román jogszabályoknak megfelelően, hozzáférhessenek a dokumentumokhoz - hangsúlyozta Adrian Nastase.

A román miniszterelnök elmondta, hogy november végén több napot tölt Magyarországon: hivatalos látogatását követően részt vesz azon a nemzetközi találkozón is, amelyen a térség államainak vezetői Medgyessy Péter magyar kormányfő kezdeményezésére a régió környezetvédelmi kérdéseit vitatják meg. Első alkalommal fordul majd elő az az igazán különleges helyzet, hogy december elsejét, Románia nemzeti ünnepét Magyarországon ünnepli majd a román kormányfő - tette hozzá Adrian Nastase.