A választások nagy nyertesei

Vágólapra másolva!
A 10 ezernél nagyobb lélekszámú településeken is előfordult, hogy csak egy jelölt indult a választásokon, így biztosan nyert. Így történt Dorogon is, ahol Tittmann János MSZP-s politikus 100 százalékos támogatottsággal futott be egyedüli indulóként győztesnek.  Általában azonban több jelölt indult, mégis számos helyen tudott egy-egy jelölt elsöprő győzelmet aratni. Gyakran ez érdekes pártösszefogások eredményeképpen alakult így. Az alábbiakban a 70 százaléknál nagyobb támogatottságot elért jelöltek győzelmeit tekintjük át.
Vágólapra másolva!

Balmazújvárosban Gál István SZDSZ-es jelölt, aki 12 éve polgármester, most 78,29%-kal nyert. Csörgő Gábor független jelöltet (21,71%) előzte meg. Ez a nagy arányú győzelem azért érdekes, mert a függetlenként induló Csörgőt támogatta az SZDSZ-en kívül minden más párt, így a Fidesz és az MSZP is.

Barcson Feigli Ferenc független jelölt, eddigi polgármester nyert 70,1%-kal. Karvalics Ottót, a Fidesz-Barcsért Egyesület-Dráva Menti Polgári Egyesület-Független Kisgazdapárt-MDF-MIÉP-MKDSZ közös jelöltjét (29,9%) utasította maga mögé. A baloldal itt a független jelöltet támogatta olyannyira, hogy Feigli az MSZP listájáról jutott be a megyei közgyűlésbe.

Budapesten a XIII. kerületben Tóth József MSZP-SZDSZ-es jelölt aratott fényes győzelmet 71,96%-kal. Második lett itt Bába Iván (Fidesz-MDF-MKDSZ), volt varsói nagykövet és külügyi államtitkár 22,64-kal, harmadik Dancsecs György MIÉP-es jelölt 5,4%-kal. Angyalföld tipikus szocialista kerület, Tóth 1994 óta a kerület polgármestere. A tavaszi választásokon a parlamentbe is bejutott.

A XXIII. kerületben Geiger Ferenc, a Soroksári Civil Szervezetek jelöltje nyert 78,94%-kal. Második lett Geiger Jánosné Moldvai Mariann, a Fidesz-Összefogás Soroksárért Egyesület-MKDSZ jelöltje 21,06%-kal. A kormánypártok itt nem indítottak önálló jelöltet, hanem Geiger Ferencet támogatták.

Dorogon Tittmann János MSZP-s jelölt, eddigi polgármester egyedül indult a választáson, így nem meglepő módon 100%-os eredményt ért el. Ez persze viszonylagos, hiszen eleve csak azok a szavazatok érvényesek, amelyeket valamely jelöltre adtak le. Tittmanra összesen 3659-en szavaztak, de 4102-en mentek el szavazni, azaz a szokásosnál sokkal több, 10 százaléknál is magasabb volt az érvénytelen szavazatok száma, feltehetően azért, mert többen így kívántak tiltakozni az ellen, hogy csak egy jelölt van. Tittmant így gyakorlatilag (de nem jogilag) 88,4%-kal választották meg.

Kalocsán az SZDSZ-es Török Gusztáv Andor nyert ismét, ezúttal 75,49%-kal. Mögötte második lett Túri Tibor (Fidesz-MKDSZ) 22,34%-kal és Cselik István Mihály (MIÉP) 2,17%-kal. Kalocsát 12 éve az SZDSZ-es polgármester, Török vezeti.

Kunszentmártonon Czuczi Mihály MSZP-SZDSZ jelölt, volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő, a város eddigi polgármestere aratott fényes győzelmet 73,51%-kal. Kasza József független jelölt 14,57%-ot, míg Wenner-Várkonyi Attila Fidesz-MDF jelölt 11,92%-ot ért el. 1998-ban ennél szorosabb eredmény született Czuczi és Kasza között.

Marcalin Sütő László MSZP-SZDSZ jelölt nyert fölényesen 72,25%-kal Majer István Fidesz-MDF-MKDSZ-Kisgazda Polgári Egyesület-Fidelitas jelölt előtt (27,75%). Sütő 1990 óta vezeti a várost az MSZP színeiben.

Nyíregyházán Csabai Lászlóné szocialista jelölt állt a dobogó tetejére 73,18%-kal, Fazekas János Fidesz-MKDSZ jelölt 23,21%-kal végzett a második helyen. Felbermann Endre (SZDSZ) 3,61%-kal lett harmadik. A lakásügyi kormánybiztosként és országgyűlési képviselőként is működő politikus, Csabai Lászlóné 1994 óta a város polgármestere.

Székesfehérváron Warvasovszky Tihamér nyert az MSZP-SZDSZ-Fejér Megyei Nyugdíjasok Pártja-Fehérvári Polgárok Egyesülete színeiben 70,09%-kal. Gógl Árpád a Fidesz-MKDSZ-Kisgazda Polgári Egyesület-Lesz Székesfehérvár jelöltjeként csak 24,46%-ot ért el, Viniczai Tibor MDF-es jelölt pedig csak 5,46%-ot. Warvasovszky volt eddig is Székesfehérvár polgármestere.

Tolnán Szilák Mihály eddigi polgármester, MSZP-s jelölt végzett az élen 75,62%-kal. Pirgi Józsefet, a Fidesz-MDF jelöltjét győzte le, aki a szavazatok 24,38%-át szerezte meg. Szilák 1998-ban még függetlenként indult, az MSZP és a Fidesz is indított ellene jelöltet.