Több tízezer nővért vár az USA Európából

Vágólapra másolva!
Európai nővérekkel akarja pótolni a hiányzó munkaerőt az Egyesült Államok. Az egészségügyi szakembereket számos országba csábítják, miközben Magyarországon 8000 kórházi állás betöltetlen. A nyelvtudás hiánya miatt azonban sok munkavállaló eleshet az olyan lehetőségektől, ahol itthoni bérének többszörösét keresheti.
Vágólapra másolva!

A nővérhiányt úgy akarja megoldani az Egyesült Államok, hogy Európából elcsábítja a dolgozókat - tudtuk meg az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnökétől. Cser Ágnes elmondta, hogy a hír még csak informálisan jutott el hozzá, de néhány nap múlva hivatalosan is megkeresik az ügyben. A kedvező ajánlat érzékenyen érintheti Magyarországot, miután körülbelül 2000 nővérállás jelenleg is betöltetlen, és az alacsony bérek miatt nagy az elvándorlás az ágazatból.

A külföldre távozó magyar egészségügyi dolgozókról nincsenek adatok, sem a minisztériumban, sem máshol. Miután nincsenek regisztrálva, számukat csak találgatni lehet. Az orvosi kamarától annyi információt kaptunk, hogy eddig 30 orvost közvetítettek ki Svédországba dolgozni, és továbbiak közvetítése már megkezdődött Norvégiába. Bár nagy igény van a jól képzett magyar munkaerőre, a külföldi munkavállalás nagy akadálya a nyelvtudás hiánya - tudtuk meg annak a cégnek a közvetítőjétől, amely az Egyesült Arab Emirátusba keres egészségügyi dolgozókat.

A Közel-Keleti országba nem tolonganak a jelentkezők, holott egy nővér például itthoni fizetése háromszorosát keresheti meg úgy, hogy közben lakást és teljes ellátást kap. Az orvosok fizetésük nyolc- tízszeresét kaphatják itt. A közvetítők szerint a kevés jelentkezőnek az az oka, hogy kevesen beszélnek nyelvet, és bizonytalanok az ország miatt. A norvégiai orvosállásokra azonban hatszáz orvos jelentkezett, annak ellenére, hogy feltételként szerepelt a norvég nyelv ismerete.

Cser Ágnes szerint a kórházi dolgozók külföldre távozása sok megoldatlan problémát vet fel. Az ágazatban itthon is gondot okozó munkaerő-elvándorlás mellett meg kellene oldani az országokon átívelő szakszervezeti védelmet. Ez azért is fontos lenne, hogy a külföldön ledolgozott évek után kapjon nyugdíjat a munkavállaló, és amíg más országban él, ott is megoldott legyen az egészségügyi ellátása.

Szakemberek egyöntetű véleménye szerint úgy lehetne megállítani a kórházi dolgozók elvándorlását, ha megfelelő béreket, munkafeltételeket és belátható életpályát biztosítanának nekik. Az egyre kevésbé népszerű orvosi és ápolói képzésekre vissza kell csábítani a jelentkezőket, és a már végzetteket nem szabad hagyni, hogy elhagyják a pályát. De ezek a tervek csak hosszútávon jelentenek megoldást.