Eltűnt 12 milliárd forint a Posta új vezetői szerint

Vágólapra másolva!
12 milliárd forint tűnt el az elmúlt néhány évben a Magyar Posta költségvetéséből - állítja az intézmény új vezetése. Szerintük ennek a pénznek nagy részét értelmetlen, meg nem valósítható fejlesztésekre költötték az elődök, de jelentős összegek folytak el olyan szerződések kifizetésére is, melyeket később nem teljesítettek. A posta vezetése több büntető feljelentést is tett.
Vágólapra másolva!

Csáki György, a Magyar Posta elnöke szerint a pocsékolás az előző vezetés tudatlanságból, felelőtlenségből adódik, de emellett több esetben felmerült a korrupció gyanúja is. Összesen az utóbbi néhány évben 10-12 milliárd forint folyt el értelmetlenül. Több átgondolatlan, meg nem térülő beruházásra költöttek, a posta számára előnytelen szerződések tömegét kötötték meg. Ezeket a szerződéseket sok esetben még évekig nem lehet felbontani.

Elsősorban a posta reklámszerződéseivel kapcsolatban vetődik fel a korrupció gyanúja: a korábbi években 75 millió forintot költöttek évente reklámra a vállalatnál. 2002-ben azonban 625 millió folyt el erre a célra, a választások előtti időszakban. A szerződések nagy részét a Hungexpo Reklám Kft.-vel kötötték. Csáki szerint csak az lehet a magyarázata a szerinte értelmetlenül nagy reklámkiadásoknak, hogy politikai nyomásra döntöttek a pénz elköltéséről.

A belső vizsgálatok szerint a posta 40 szakértőt fizetett havi 15-20 millió forintos megbízási díjért, akik a legtöbb esetben olyan ügyekben adtak tanácsot - például informatikai fejlesztésekkel, ingatlangazdálkodással kapcsolatban -, amelyekben külön főigazgatóság működik a Magyar Postán belül több száz alkalmazottal.

Előfordult olyan eset is, ahol a postának autókat nagy tételben eladó ügynök autóbérléssel kapcsolatos operatív ügyintézésért 250 ezer forint + ÁFA juttatást kapott havonta, emellett még felvett 800 ezer forint +ÁFA havi díjat is azért, hogy üzleti tanácsot adjon gépjárművek bérlési konstrukciójának kidolgozására. Ugyanez a szakértő a fenti juttatások mellett 9 ezer forintos óradíjat számlázhatott a posta gépjárműparkjának kiválasztása és a gépjárművek lízingelésével kapcsolatos hitelkonstrukció kiválasztása miatt.

Szabó Pál vezérigazgató szerint összesen hét céggel kötött az előző vezetés 118 millió forint értékben olyan szerződéseket, amelyeket később nem teljesítettek, de a vállalkozók előre megkapták pénzüket. Emellett több esetben - 111 millió forint értékben - fordult elő, hogy csak részben teljesítették a már kifizetett szerződéseket, vagy pedig nem ellenőrizhető, hogy pontosan milyen munkát is végeztek a pénzükért a postával szerződött vállalkozók.

Több olyan informatikai fejlesztésre is költöttek, amelyekre ugyan milliárdok folytak el, de máig sincs használható eredménye a befektetéseknek. Keresztes Pál vezérigazgató-helyettes szerint ilyen beruházás az e-kereskedelembe ölt 1,1 milliárd, mert ez egy ma sem működő szolgáltatás a postánál. Emellett 8 milliárd folyt el a vállalat belső irányítását segítő informatikai fejlesztésekre. Ennek az összegnek a döntő részét értelmetlenül költötték el - véli Keresztes.

A Magyar Posta jelenlegi vezetése a belső vizsgálat után hűtlen kezelés, magánokirat-hamisítás, és a számviteli fegyelem megsértése gyanújával büntető feljelentést tett. A belső ellenőrzésekkor a gyanús esetek mellett még az is kiderült, hogy több vitatható szerződés függeléke eltűnt.

Komáromi Gergely