EU-tárgyalás az ellenzék nélkül

Vágólapra másolva!
Sem a Fidesz, sem az MDF nem vesz részt az EU-csatlakozást érintő alkotmánymódosítás ügyében hétfőre összehívott egyeztetésen, mivel az igazságügy-miniszter pénteken, munkaidő után jelezte, hogy hétfőn tartják az egyeztetést, és nem mellékelte az alkotmánymódosítás szövegének tervezetét. Ellenzéki támogatás nélkül nem lehet módosítani az alkotmányt.
Vágólapra másolva!

A Fidesz nem vesz részt az EU-csatlakozást érintő alkotmánymódosítás ügyében hétfőre összehívott egyeztetésen. Ezt Áder János, a párt ügyvezető elnöke jelentette be vasárnap. "Bárándy Péter igazságügy-miniszter pénteken, munkaidő után jelezte, hogy hétfőn egyeztessünk az alkotmánymódosítás szövegéről, ráadásul a szöveget is elfelejtette mellékelni" - mondta a politikus. Az ellenzéki frakció vezetője közölte: az EU-csatlakozás elsőszámú köz- és nemzeti ügy Magyarországon, nem pedig szakmai kérdés, ahogyan azt Medgyessy Péter miniszterelnök beállítja.

Medgyessy Péter miniszterelnök pénteken jelentette be: a kormány október 15-én nyújtja be a parlamentnek a Magyarország európai uniós csatlakozásával összefüggő alkotmánymódosítási javaslatot, és jövő március 15-t javasolja a népszavazás időpontjának. A kormányfő hozzátette: a benyújtás előtt az
igazságügy-miniszter vezetésével folytatnak egyeztetést a pártokkal, mert mint mondta, a csatlakozás kérdését szakmai, nem pedig politikai ügynek tekinti.

Dávid Ibolya azt mondta, csak akkor vesznek részt egyeztetésen, ha az előterjesztést megkapták, több szinten megtárgyalták, és álláspontjukat kialakították. Az MDF elnöke szerint "szakmai és politikai igénytelenség" a törvényjavaslat benyújtása előtt egy nappal egyeztetni. Látszategyeztetésnek és kapkodásnak alkotmánymódosítás esetében nincs helye - jelentette ki.

Bárándy Péter a kialakult helyzetet értékelve úgy nyilatkozott: az alkotmánymódosítás beterjesztésének nem feltétele a négypárti egyeztetés, a javaslat anélkül is a parlament elé vihető. A miniszter a történtek ellenére is lehetőséget lát azonban arra, hogy a mai egyeztetés eredményesen záruljon, hiszen a napirendre kerülő témák korántsem számítanak újdonságnak, sokszor, sokféle fórumon megvitatták már azokat.

Az alkotmánymódosítás nélkülözhetetlen lépés az ország EU-s csatlakozásának érdekében, amihez szükséges az ellenzék támogatása is, mivel kétharmados többség kell megszavazásához.