Minden tanúval gyengül a Fekete Angyal elleni vád

Vágólapra másolva!
Az orvos szakértő szerint szakmailag továbbra sem bizonyítható, hogy Faludi Tímea egyáltalán adott-e be injekciókat, illetve hogy a betegek halálát az ápolónő - vallomásában szereplő - beavatkozásai okozták volna. A belosztály egyik orvosa szerint betege halálát nem okozhatta az ápolónő, mivel ügyelete alatt nem juthatott morfiumhoz a gyógyszerszekrényből.
Vágólapra másolva!

Nem tartja elképzelhetőnek, hogy egyik betege halálát okozhatta a Fekete Angyal néven ismertté vált ápolónő ténykedése a Nyírő Gyula Kórházban - állította a belosztály egyik orvosa Faludi Tímea perének hétfői tárgyalásán. A meghallgatott orvosnőt egyetlen beteg halálának körülményeiről kérdezte a bírónő. Sipos Valéria elmondta, hogy ügyeletes orvosként rendelt morfiumot a súlyos vese- és szívelégtelenséggel küszködő betegnek a halála napján, de a szert a nappalos nővér adta be. Az orvosnő éjszakára csak altatót rendelt, és morfiumot aznap éjjel nem adott ki a gyógyszerszekrényből. Korábban a Fekete Angyal azt vallotta, hogy délután és este is adott be morfiumot a betegnek. A szóban forgó napon azonban csak éjjel volt szolgálatban.

A bíróság meghallgatta Molnár Miklós igazságügyi orvos szakértőt is, aki a tárgyalás végén a védő kérdésére kijelentette: a 8 esetből egyben sem lehet százszázalékos bizonyossággal megállapítani, hogy a betegek halálát Faludi Tímea - vallomásában szereplő - beavatkozásai okozták volna.

A szakértő a tárgyalás során előszőr részletes ismertetést adott a nővér által - vallomása szerint - a betegek megölésekor felhasznált gyógyszerek hatásairól. A négy felmerülő szer, a seduxen, a dolargan, a kálium és a morfium mind alkalmas arra, hogy bizonyos módon, bizonyos mennyiségben beadva a betegek halálát okozza - közölte az orvos szakértő. A tárgyalás során azonban kiderült: a nyolc közül egyik esetben sem bizonyítható egyértelműen, hogy Faludi Tímea olyan módon és olyan adagban adta be a szereket, hogy az a betegek halálát okozta. Orvosilag még az sincs bizonyítva, hogy Faludi egyáltalán beadta-e az injekciókat - mondta a szakértő.

Tavasszal már az osztály több orvosa azt mondta a bíróságon: ha valóban akkor, úgy és azokat a szereket adta volna be az ápolónő, amik vallomásában szerepelnek, akkor a betegek nem másnap vagy órákkal később haltak volna meg, hanem azonnal. Ezt a szakértői vallomás is megerősítette. Például kálium egy dózisban, intravénásan történő beadásakor gyors halál várható, a beteg "a tű hegyén" meghal. Halált okoz a morfium egy adagban való beadása is, ha intravénásan és gyorsan juttatják a szervezetbe, ahogy halálhoz vezethet a seduxen és a dolargan is, ha hasonló módon adják be, és a halál a beadást követően viszonylag rövid időn belül bekövetkezik.

A rendőrség 2001 októberében zárta le a nyomozást a Fekete Angyal ellen. A Nyírő Gyula Kórházban dolgozó ápolónőt február 15-én vette őrizetbe a BRFK, miután az intézmény főigazgatója bejelentést tett a rendőrségen a kórházban tapasztalt gyanús halálesetekről. Az ügy kirobbanásakor szó volt arról is, hogy az ápolónő 30-40 idős, gyógyíthatatlan beteget juttatott a halálba. Faludi Tímea 2001 február 19-e óta előzetes letartóztatásban van. A vádiratban szereplő, több emberen elkövetett emberölésért 10-től 15 évig terjedő, illetve életfogytig tartó szabadságvesztés szabható ki.

A per október hetedikén, a perbeszédekkel folytatódik.