Vágólapra másolva!
Az ez évre tervezett 153 milliárd forinthoz képest a következő esztendőben bizonyosan jelentősen növekszik a társadalombiztosítás gyógyszerár-támogatásra fordítható kerete, mivel a valós igények miatt már az idén mintegy 200 milliárd forintra kell kiegészíteni a kasszát - mondta Kökény Mihály, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szerdai ülésén.
Vágólapra másolva!

Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára a gyógyászati segédeszköz-ellátásról, valamint a gyógyszerár-tárgyalásokról adott a bizottság felkérésére tájékoztatást Matejka Zsuzsannával, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatójával együtt. Kökény Mihály közölte: a gyógyászati segédeszközök áráról az OEP 2000 óta nem folytatott a forgalmazókkal érdemi tárgyalást, és új termék sem került a támogatotti körbe. Hozzátette, 2002 szeptemberében válságkezelésként 2-5 százalékkal emelkedett egyes gyógyászati segédeszközök ára oly módon, hogy az érintett betegek kiadásai ne növekedjenek.

A miniszter jelezte: három évre szóló javaslatcsomag készült a gyógyászati segédeszköz-ellátás szabályozására, benne a kölcsönzési, a minőségtanúsítási rendszer bevezetésére, a kereskedelmi árrések meghatározására; ezeket az OEP a piac szereplőivel egyezteti. Kökény Mihály annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a jövő évi gyógyszerárakról hamarosan megszületik a megállapodás az összes gyártóval és forgalmazóval. Hangsúlyozta: a kormány tartani kívánja ígéretét, hogy a lakosság gyógyszervásárlás miatti terhei ne növekedjenek, és a társadalombiztosítás kiadásai se emelkedjenek "a csillagos égig". Megjegyezte, a jövő évi gyógyszerár-támogatás részleteinek bizottság előtti ismertetésére az állami költségvetés 2003. évi kondícióinak kialakítása után tér vissza a tárca.

Matejka Zsuzsanna elmondta: az OEP a gyógyszerárak összehasonlító vizsgálata során a hazai járóbeteg-ellátásban használatos készítmények 15 százalékát találta drágábbnak, mint például a spanyolországi termékeket. Elmondása szerint az eddig folytatott ártárgyalásokon 436 gyógyszer esetében a gyártók visszaléptek árnövelési igényüktől, 215-nél engedtek az ajánlott árból, 238 készítmény árát csökkentették, 434 esetben pedig úgynevezett feltételes árat ajánlottak más termékük támogatása reményében. Közölte, az idén júliusban elmaradt támogatotti gyógyszerár-emelés a megvalósulás esetén 6,4 százalék lett volna, ami a nyáron megkezdett ártárgyalások során 3,2 százalékra csökkent.

A szaktárca és az OEP képviselőknek átadott írásos tájékoztatása szerint a gyógyszerár-tárgyalások várhatóan október végén fejeződnek be, az új árak pedig 2003 januárjában lépnek hatályba. A politikai államtitkár és a főigazgató tájékoztatását követő képviselői kérdésekre és véleményekre reagálva Kökény Mihály elmondta: a kormány nem azonnal, hanem négyéves periódusra vállalta, hogy növeli a gyógyszerellátásban a közfinanszírozás arányát, és szakmai szempontok alapján dönt a támogatásokról. Visszautasította azt a megjegyzést, hogy idén júliusban az áremeléssel együtt több új életmentő és életminőség-javító gyógyszer társadalombiztosítási befogadása is elmaradt. Közölte: 1998 és 2002 között kevesebb új készítmény került a társadalombiztosítási támogatotti körbe, mint amennyi most befogadás előtt áll.