Kamerákkal keresik a bombákat a Balatonban

Vágólapra másolva!
Hamarosan amerikai bombaszakértők tengeralattjárók műszereivel keresik a bombákat a Balatonban, így meg tudják majd állapítani, hol rejt a tó második világháborús robbanószereket. A tűzszerészek parancsnoka szerint azonban a Balaton kevésbé veszélyes, mint a szántóföldek.
Vágólapra másolva!

Hamarosan amerikai bombaszakértők tengeralattjárók műszereivel keresik a bombákat a Balatonban, ugyanis csak a fűzfői strand területén 1600 ismeretlen fémtárgyat találtak a vízben. A kutatók szerint ezek egy százaléka veszélyes robbanószer is lehet. Erről az expedíció vezetője, Ambrus Sándor számolt be a Magyar Hírlapnak.

Ambrus és I. osztályú tűzszerészekből, flottillás hajóvezetőkből, igazságügyi szakértőkből, fejlesztőmérnökökből, feltalálókból, kutatómérnökökből, búvárokból, operatőrökből, geológusokból álló csapata immár három éve vizsgálja a magyar tengert. Kiderült: robbanásveszélyes bombák, aknák, gránátok százait rejti a Balaton. A lőszerek a második világháború idején kerültek a tóba. Az eltelt több mint fél évszázad alatt kristályosodási folyamat indult el, amely még veszélyesebbé tette a robbanószereket. Most már a robbanáshoz elegendő, hogy egy fürdőző rájuk lépjen. A vakszerencsén múlt, hogy eddig senki nem lelte halálát emiatt a tóban - állítja az expedíció vezetője.

A robbanásveszélyes helyekről műholdas felvételek alapján térkép készült. Ambrus közölte: Orbán Viktor volt kormányfőt több órás, titkosított dokumentumfilmben tájékoztatták a bombákról, aknákról. Medgyessy Péter jelenlegi kormányfő is ismeri a problémát, hozzá is eljuttatta az expedíció a felvételeket. Konkrét lépések azonban sem az előző, sem a jelenlegi kormány alatt nem történtek a veszély felszámolása érdekében - mondja Ambrus Sándor.

Molnár Sándor mérnök ezredes, a Magyar Honvédség Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka állítja: a Balatonon sokkal kisebb a valószínűsége, hogy robbanószerkezetre akadjon az ember, mint például egy szántóföldön. Példaként említette, hogy idén 1600 bejelentés érkezett hozzájuk, s ebből csak 8 volt a Balatonnal kapcsolatos. Összességében Magyarországot a robbanószereket illetően biztonságosnak minősítette a parancsnok.

A Balaton déli partjánál most több száz métert kell gyalogolni ahhoz, hogy úszni lehessen. A több méter mély vízben háborítatlanul alszanak a bombák, a strandok sekély vízében viszont Ambrus és csapata szerint rendkívüli veszélyt jelentenek.

A korábbi próbakutatások során 382 veszélyes tárgyat azonosított az expedíció. 92 darab harckocsiakna még biztosan bent van a vízben. Ebből egyetlen darab elvileg romba dönthet egy 10 emeletes házat. Ráadásul ezek a fémtárgyak a vízáramlás miatt folyamatosan vándorolnak a tóban. Az expedíció vezetője fél év múlva amerikai szakértőket hoz a balatoni bombakutatáshoz. Az egyetem műszereket ígér, és doktoranduszok is érkeznek a Balatonra. Olyan mérőműszereket hoznak magukkal, amelyeket eddig csak tengeralattjárón használtak aknakereséshez. A berendezés speciális infrakamerával van ellátva, így az iszap alatt megbújó fémtárgyakról is pontos képet ad. A felvételek alapján a szakemberek meg tudják majd mondani, mi van a vízben: ártalmatlan, de szennyező fémhulladék vagy pedig emberi élet kioltására alkalmas bomba.