Négy nagykövetet hív vissza a kormány

Vágólapra másolva!
Újabb négy nagykövet tér haza megbízatásának lejárta előtt az állomáshelyéről A Külügyminisztérium hazarendelte a varsói, a pozsonyi, a tallini és a pretoriai nagykövetet. Bernből már hazaérkezett Schmitt Pál, és Tripoliból is hazajött az eddigi misszióvezető. A külügyi bizottság további négy külképviselet vezetőjét hallgatja meg ősszel, majd dönt esetleges hazarendelésükről.
Vágólapra másolva!

A külügyi tárca vezetése a tervek szerint idén még négy nagykövetet rendel haza a szokásos négyéves külszolgálat lejárta előtt.

A négy misszióvezető közül a 70. évét betöltött Katona Tamás varsói nagykövetet, aki 2000 ősze óta van állomáshelyén, életkora miatt - összhangban a köztisztviselői törvénnyel - már az előző külügyi vezetés berendelte, ám Kovács László külügyminiszter december 31-ig meghosszabbította az Antall-kormány egykori államtitkárának kiküldetését.

Hozzá hasonlóan ez év végével rendelte be a külügyi vezetés Pordány László pretoriai nagykövetet, aki 1999 februárja óta dolgozik Dél-Afrikában.

Őszre rendelte be a külügyi vezetés Jávorszky Béla tallinni nagykövetet, aki három éve képviseli Magyarországot Észtországban.

Boros Miklós pozsonyi nagykövet - aki 1999 óta misszióvezető - is megkapta a berendelésről szóló értesítést; ő első beosztottként 1996 óta dolgozik a szlovákiai magyar külképviseleten.

Gál Gáspár Tamás tripoli nagykövetet is - aki szintén 1999 óta tölti be ezt a posztot - berendelték, ő június végén már hazatért állomáshelyéről.

Tóth Tamás külügyi szóvivő elmondta, hogy további hat külképviselet-vezetői poszton lesz még váltás, illetve ezt megelőzően külügyi bizottsági meghallgatás az ősszel.

Bernből már hazatért Schmitt Pált, helyére azonban még nem érkezett új ember. Végh Ferenc törökországi nagykövet pedig még tavaly áprilisban szenvedett súlyos autóbalesetet, és távollétében az ankarai külképviselet első beosztottja mint ideiglenes ügyvivő vezeti a missziót.

Váltás lesz Madridban, ahol Varga Koritár Pál már ötödik éve nagykövet, Kairóban és Moszkvában is, ahonnan még az előző külügyi vezetés rendelte be Keskeny Ernőt.

A Magyar Állandó Értekezleten szóba került a lendvai (Szlovákia) főkonzulátus megnyitásának ügye, ám Bársony András politikai államtitkár akkor azt mondta: nem áll rendelkezésre a pénzügyi keret a misszió idei megnyitására.

Az 1995-ben takarékossági okokból bezárt limai (Peru) magyar nagykövetség - amelynek ünnepélyes újranyitása szeptemberben lesz - már március óta üzemel, egyelőre kis apparátussal.

Jelenleg 76 ország 100 városában összesen 74 magyar nagykövetség, 21 főkonzulátus, illetve hat városban egyéb képviselet és iroda működik - közölte Tóth Tamás.

A Külügyminisztérium ingatlangazdálkodási koncepciójában - amely hamarosan a kormány elé kerül - szerepel a párizsi magyar nagykövetség ügye is. Eszerint egy új hivatali épületben vonnák össze a jelenleg szétszórt öt funkciót. Egy épületbe kerülne a nagykövetség, a konzuli hivatal, a Magyar Intézet, a Magyar Ház, valamint az OECD-képviselet. A párizsi magyar nagykövetség épületét a közelmúltban hazatért misszióvezető, Kékessy Dezső kérésére alakították át nagyköveti rezidenciává. A nagykövetség jelenleg ideiglenesen a Magyar Házban működik.