Tépik, vágják, égetik a szavazólapokat

Vágólapra másolva!
Bár nincs előírt határidő, várhatóan hétfő estig megsemmisítik az országgyűlési választások szavazólapjait. A szavazókörök többségében csak hétfőn láttak munkához, bár a törvény szerint már szombaton el lehetett kezdeni a munkát. A szavazóköri jegyzőkönyveket levéltárban helyezik el. A megsemmisítésről készült jegyzőkönyveket csütörtökig juttatják el az Országos Választási Irodához.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGO A választási eljárásról szóló törvény értelmében a választásokat követő 90 nappal - vagyis jelen esetben július 20-tól - meg kell semmisíteni a szavazólapokat. A szavazóköri jegyzőkönyveket ugyanakkor megőrzik, és hétfőn levéltárban helyezik el. A megsemmisítésről készült jegyzőkönyveket pedig csütörtökre az Országos Választási Irodához juttatják el.

A szavazólapokat kézzel történő összetépéssel, majd égetéssel, illetve iratmegsemmisítő géppel lehet semmisíteni. Volt, ahol már hétvégén hozzáláttak a munkához, a választókerületek többségében azonban csak hétfőn kezdtek hozzá. A megsemmisítést minden esetben ellenőrző bizottságok jelenlétében végzik.

Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője az MTI-nek elmondta: a szavazócédulák megsemmisítéséért felelős jegyzők a választási, illetve szavazatszámláló bizottságok tagjait kérték fel arra, hogy kísérjék figyelemmel a folyamatot. Hozzátette: erre nézve voltaképpen nincs jogszabályi rendelkezés, és a korábbi választásokon sem alakult ki egyértelmű gyakorlat. Így például az 1998-as országgyűlési választáson csak a jegyző és a munkatársai közül kiválasztott néhány személy végezte ezt a feladatot. "Akkor ez senkit sem érdekelt, a jelenlegi helyzetben azonban, éppen a jegyzők védelmében, fontos az esküt tett bizottsági tagok közül a szavazólapok megsemmisítését ellenőrző testület létrehozása" - mondta Rytkó Emília.

Az [origo] által megkérdezett szavazókörökben hétfőn gőzerővel folyt a munka: többségükben iratmegsemmisítővel darabolták fel a szavazólapokat. Összességében több tízmillió szavazólapot kell megsemmisíteni.

A XI. kerületben - ahol több mint 300 ezer szavazólap megsemmisítésére kerül sor - három szavazókör is volt, így három háromfős bizottság végzi folyamatosan a megsemmisítést két-két iratmegsemmisítő géppel. Az [origo]-nak elmondták: minden olyan dokumentumot is meg kell semmisíteni, amely személyi adatot tartalmaz, így a névjegyzéket is. A jegyzőkönyvbe belefoglalják, hogy érintetlenül találták-e az urnákat, illetve rögzítik a megsemmisítést tényét. A feladat elvégzéséről szerdán kell jelentést tenniük a területi választási irodának.

A választások után a Fidesz szükségesnek tartotta a szavazólapok megőrzését és újraszámolását. Ennek érdekében a Fidelitas népi kezdeményezést indított, illetve kezdeményezték a választási eljárásról szóló törvény módosítását is. A kormánypártok azonban nem vették napirendre a javaslatot a rendkívüli ülésszak idején. A Fidelitas ekkor úgy fogalmazott: "beindult az MSZP-SZDSZ darálógépe", és ezt szimbolizálandó iratmegsemmisítővel ledaráltak néhány üres szavazólapot.

Feladta a Lelkiismeret 88 is


Forrás: ORIGO




Hétfőre azonban mind a szervezet tagjai, mind plakátjaik, szórólapjaik eltűntek a Parlament elől.