Ellenőrizhetik a Hídember szerződéseit

Vágólapra másolva!
Elképzelhető, hogy a millenniumi szuperprodukciók, a Bánk bán és a Hídember finanszírozását utólag felülvizsgálja a kulturális minisztérium - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Görgey Gábor. A tárca vezetője szerint az elmúlt négy év fontosabb állomásait a tárca illetékesei átnézik, s ha vizsgálni valót találnak, megvizsgálják. A Bánk bán szeptember 19-én kerül a magyar mozikba.
Vágólapra másolva!

"Minden gyanús ügyet meg kell vizsgálni. Mivel a Happy End Kft. és az Ezüsthajó Kft. ellen rendőrségi vizsgálat indult, elképzelhető, hogy a nevükhöz köthető film, a Bánk bán finanszírozásával a tárca is foglalkozni fog" - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Görgey Gábor, a nemzeti kulturális örökség minisztere. A millenniumi produkciókról, különösen a nagy költségvetéssel támogatott Bánk bán és Hídember kapcsán a miniszter úgy fogalmazott, az elmúlt négy év fontosabb állomásait meg kell nézni, s ha a minisztérium illetékesei vizsgálni valót találnak, azt megvizsgálják.

A millenniumi filmprodukciók közül a Bánk bán és a Hídember kapta a legnagyobb támogatást. A Bánk bán 766 millió, a Hídember több mint 2 milliárd forintos dotációja filmszakmai körökben feszültséget keltett, mivel az állam többet fordított erre a két alkotásra, mint a magyar játékfilmekre összesen, amellett, hogy a tárca még tucatnyi filmet támogatott.

A Hídember és a Bánk bán nemcsak szakmai körökben váltott ki vitákat, parlamenti szócsatákat is gerjesztettek. Nem volt ugyanis világos, a kultuszminisztérium mennyiben szakmai, s mennyiben politikai alapon kezeli a filmügyeket. A Hídember kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök mindenesetre beszámoltatta a rendezőt, Bereményi Gézát, a Bánk bán érdekében pedig levelet írt Placido Domingónak, aki végül nem vállalta a szereplést Káel Csaba operafilmjében. A Bánk bán elsőfilmes rendezője egyébként 586 millió forintból rögzítette mozgóképre a miniszterelnök külföldi szerepléseit, de ezt már nem a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) finanszírozta.

A kulturális tárca támogatásával mindkét produkciónak március 31-éig kellett tételesen elszámolni a minisztériumban. A Hídembert április 9-én, a választások első fordulója utáni napon mutatták be, de egyelőre nem közelíti meg a Honfoglalás nézettségi eredményeit. A Bánk bán premierjét eredetileg tavaly év végén tartották volna, eddig csak márciusban, zárt körben vetítették. "Az Ezüsthajó Kft. ellen indított rendőrségi vizsgálat nem befolyásolja a Bánk bán film további sorsát, a film szeptember 19-én a magyar mozikba kerül" - mondta el a lapnak a produkció sajtófelelőse, Kocsis László.

Tavaly a Hídember költségvetésében már talált kifogásolnivalót a minisztérium revizori vizsgálata "A 2000. évi költségvetésben jóváhagyott rendezői, operatőri és főszereplői honorárium aránytalanul magas a többi NKÖM által támogatott filmekhez képest" - állapította meg a jelentés. A szupergázsikról terjedő hírek azonban valótlannak bizonyultak.