Kezdődik az állami vezetők átvilágítása

Vágólapra másolva!
Közel kétszáz személyt kell átvilágítania az állami vezetők titkosszolgálati múltját vizsgáló parlamenti bizottságnak. A munkacsoport arról készít jelentést, hogy az elmúlt 12 év állami vezetői közül kik álltak a szocialista rendszer állambiztonsági szerveinek szolgálatában. Amennyiben az adatvédelmi törvény nem tiltja, a jelentéseket nyilvánosságra hozzák a bizottsági munka lezárulása után.
Vágólapra másolva!

Megkezdheti az érdemi munkát az állami vezetők átvilágításával foglalkozó SZDSZ-es kezdeményezésű vizsgálóbizottság, miután a Miniszterelnöki Hivatal elkészítette azoknak a személyeknek a listáját, akik a rendszerváltozás után állami vezető posztot töltöttek be. A bizottság több állami szerv és a Történeti hivatal levéltárában található anyagok alapján készít jelentést az elmúlt 12 év állami vezetőinek múltjáról.

Vizsgálóbizottságok: sok botrány, kevés eredmény/itthon/20020708vizsgalobizottsagok.html

"A jelentéseknek közvetlen következménye nincs, az ítélet és a megítélés a társadalomra és a választópolgárokra tartozik" - mondta az [origo]-nak Mécs Imre, a bizottság elnöke. Mécs arról is beszámolt, hogy az adatgyűjtést a hivatalok végzik, a bizottság feladata az, hogy megállapítsa, megfelelő körültekintéssel és alapossággal folytak-e a munkák. A bizottság a forrásanyagok hitelességét is vizsgálja.

Mécs Imre elmondta: a bizottság feladat annak a megállapítása, hogy a rendszerváltást követő kormányok tagjai között volt-e olyan személy, aki 1945. január elseje és 1990. február 11-e közötti időszakban az akkori állambiztonsági szolgálatoknál tisztként dolgozott, jelentéseket adott, vagy hitelesített.

Mécs beszámolója szerint a MeH által összeállított listán 5 miniszterelnök, 97 miniszter és 106 államtitkár neve szerepel, de vannak átfedések egy-egy kormányzati ciklus között, így a vizsgálandó személyek tényleges száma 180 körül van. A bizottság a listán szereplő személyekről 15 napos válaszadási határidővel kért adatokat a Belügyminisztériumtól, a Történeti Hivataltól, a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő kancelláriaminisztertől és a Honvédelmi Minisztériumtól.

A bizottság tájékoztatást kért az adatvédelmi biztostól, hogy a jelentésekben megállapított tények nyilvánosságra hozhatók-e a bizottsági munka lezárulását követően. A bizottságnak szeptember 30-ig kell befejeznie munkáját, azonban Mécs jelezte: amennyiben a bizottság nem végez minden vezető átvilágításával, akkor az Országgyűléstől kérnek mandátumhosszabbítást.