Veszélyben a kertészeti egyetem ingatlanjai

Vágólapra másolva!
Minisztériumokhoz és szakmai szervezetekhez fordultak felhívással a Szent István Egyetem (SZIE) Budai Campusának (a volt Kertészeti- és Élelmiszeripari Egyetem) oktatói és hallgatói. A tanárok és a diákok attól félnek, hogy eladják az egyetem ingatlanjait és arborétumait, ezért kezdeményezték a kiválást a SZIE-ből. A Szent István egyetem rektora azonban közölte: a fejlesztési tervben csupán egy épület értékesítése merült fel, de csak akkor, ha az ott oktatók és tanulók számára legalább ugyanolyan feltételeket biztosítanak.
Vágólapra másolva!

Felhívással fordultak az Oktatási Minisztériumhoz, a Földművelődési és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz, a Magyar Tudományos Akadémia megfelelő bizottságaihoz, valamint a szakemberekhez és az őket tömörítő szervezetekhez, a Szent István Egyetem (SZIE) Budai Campusán - a volt Kertészeti- és Élelmiszeripari Egyetemen - működő három kar tanárai, hallgatói és dolgozói, az országos hírű Budai Arborétumban elhelyezkedő oktatási centrum megmentése érdekében.

A kar tanárai, dolgozói és tanulói szerint a SZIE vezetése az egyetem megalakulása óta kétkulacsos politikát folytat: amíg egyrészről ígéreteivel nyugtatgatja a karokon dolgozókat, tanulókat, és a közvéleményt, addig másrészről a közel másfél évszázados szakmai múlttal rendelkező Budai Campus felszámolásán, ingatlanjainak - a Gellérthegy déli lejtőjén fekvő - oktatási célokat szolgáló épületek és arborétumok telekként való értékesítésén dolgozik.

A felhívást közzétevők a SZIE vezetését az egyetem szabályzatainak és a felsőoktatási törvénynek a megsértésével vádolják. Szerintük, a gödöllői egyetemvezetés által az egyetemi tanácson áterőszakolt, a karokkal előzetesen nem egyeztetett intézményfejlesztési tervből egyértelműen kirajzolódnak azok a törekvések, melyek keretében, a budai egyetemi épületek és arborétumok értékesítésének segítségével valósítanák meg a gödöllői "egyetemvárosi lázálmokat", és tömnék be más karok több százmillió forintos hiányát. Emellett visszafejlesztendőnek ítélték a kertész- és élelmiszermérnöki képzést - állítják a tiltakozók, akik felhívásukban tudatják: keresik a SZIE-ből való kiválás jogszerű módját.

Szendrő Péter, a Szent István Egyetem rektora elmondta, az [origo]-nak, hogy szó sincs arról, hogy felszámolnák a Budai Campust. A szóban forgó ingatlanértékesítés csupán egyetlen, eredetileg zárdának készült a Campustól körülbelül 500 méterre külön álló épületet érintene, de csak abban az esetben, ha a kormányzat jobb de legalább ugyanolyan feltételeket garantálna az ott oktatók és tanulók részére. A szóban forgó megállapodás-tervezet azonban még nem végleges, csupán a része egy középtávú fejlesztési koncepciónak. A rektor szerint folyik egyeztetés a karokkal, minden oktatási részleg szakemberei kiveszik a részüket a terv kidolgozásában.

A rektor elmondta, hogy a kormányzat csak bizonyos feltételekkel adna pénzt az egyetem fejlesztésére, ezért merült fel az épület értékesítésének lehetősége. Az ott dolgozók és tanulók elhelyezését elképzelései szerint a Gellérthegynek szintén ezen a részén oldanák meg. Arborétum eladásáról szó sem volt, hiszen szerves része az egyetemnek - mondja Szendrő Péter, aki szomorú, hogy kétkulacsosnak nevezték az egyetem vezetését, de megérti, hogy sokan attól félnek, hogy az 5 intézmény integrációjából létrejött SZIE egyik intézményének anyagi javaiból finanszíroznák a másikat. Ilyen azonban nem fordulhat elő, mivel az ingatlanok értékesítéséből szerzett anyagi forrásokat nem fordíthatják finanszírozásra - mondja Szendrő Péter.

A rektor szerint szükség van az 1999-ben öt intézményből egyhangú parlamenti döntéssel egyesített, 10 karból álló intézmény karainak együttműködésére, hogy az egyetem versenyképes maradhasson mind hazai, mind nemzetközi tekintetben.

Ballai Vince