Vágólapra másolva!
Nemet mondott a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés az M3-as autópálya Debrecen irányú nyomvonal-módosítására a csütörtökön Nyíregyházán tartott ülésén.
Vágólapra másolva!

A testület határozatot hozott, mely szerint kizárólag csak a sztráda eredeti, Polgár-Nyíregyháza közötti szakaszának megépítésével ért egyet, és legfeljebb csak annyi módosítás tart elfogadhatónak, hogy az autópálya Polgárt északról kerülje meg.

A szabolcsi közgyűlés elutasította azt a változatot, hogy az autópálya Polgártól Debrecen irányába, Pródig épüljön meg, és onnan tovább csak autóút készüljön Nyíregyháza és az ukrán országhatárig, illetve autóút csatlakoztassa a hajdú-bihari megyeszékhelyet az M3-ashoz.

A vitában felszólaló önkormányzati képviselők felháborodásuknak adtak hangot amiatt, hogy Szabolcsra - szerintük - az autóút építésének elfogadását akarják rákényszeríteni az illetékesek, és egyöntetűen azt mondták: a Nyírség felzárkóztatásához, súlyos foglalkoztatási gondjainak enyhítéséhez autópályára van szükség.

Hozzátették: a Záhony térségében lévő vasúti átrakókörzet és a vállalkozói övezet is az autópálya-építést indokolja, mert ellenkező esetben az Európa és a Független Államok Közössége közötti tranzitszállítás átterelődik szlovák vagy lengyel útvonalra, ami - ahogy fogalmaztak - jelentős gazdasági bevételkiesést okozhatna nem csak a térségnek, hanem az országnak is.

A szabolcsi önkormányzati közgyűlés határozott arról is, hogy kezdeményezi az M3-as autópálya Polgár-Nyíregyháza közötti szakasza építésének felgyorsítását, azért, hogy a sztráda 2005-ig elérhesse Nyíregyházát. A közgyűlésen a Nemzeti Autópálya Rt. képviselői ugyanis úgy nyilatkoztak, hogy a Polgár-Nyíregyháza közötti autópályarész építése 2004-ben kezdődik, és 2005-2006-ra ér a szabolcsi megyehatár közelébe, Hajdúdorog térségébe.

A határozatban a testület kinyilvánította azt is, hogy a Debrecent bekötő M35-ös gyorsforgalmi út nem lehet az M3-as autópálya továbbépítésének alternatívája, Hajdú-Bihar megye és székhelyének megközelítését olyan nyomvonalon kell biztosítani, amely az ottani térségnek a lehető legjobban megfelel. A határozat felhatalmazza a közgyűlés elnökét, hogy az állásfoglalásról és a kezdeményezésről tájékoztassa a kormányt, és kérje a kabinet hathatós támogatását a szabolcsi autópálya-szakasz megépítéséhez, kialakításának felgyorsításához.

A testület 23 igen, 5 nem és 15 tartózkodással hozta meg a döntést, úgy, hogy a vitában a kormányzó pártokhoz, a Fideszhez, az MDF-hez és az FKGP-hez tartozó önkormányzati képviselők nem nyilvánítottak véleményt, pedig álláspontjuk kifejtésére a felszólaló MSZP-s közgyűlési tagok felszólították őket.

Korábban:

Vita az M3-as autópályáról Szabolcsban

Panasszal élt Keller az M3-as ügyben