Nem kényszeríthetők a rádiósok múltjuk feltárására

Vágólapra másolva!
Nem lehet kikényszeríteni egyetlen alkalmazottól sem, hogy felettesei tudomására hozza átvilágításának eredményét. Az átvilágítóbíráknak van csupán joguk ahhoz, hogy közzétegyék valaki érintettségét, amennyiben az nem mond le döntéshozói pozíciójáról. A Magyar Rádió vezetőségének döntése miatt az adatvédelmi ombudsman is vizsgálódik.
Vágólapra másolva!

Az átvilágítóbírák nem kívánják kommentálni a Magyar Rádió vezetőségének döntését, amely arra kötelezi munkatársait, hogy mutassák be az átvilágítóbírák vizsgálatának eredményét - mondta Bründl Frigyes, az Egyes Fontos Tisztségeket Betöltő Személyek Ellenőrzésére Létrehozott Bizottság vezetője az [origo]-nak. A testület csak abban az esetben hozza nyilvánosságra az MTI-n és a Magyar Közlönyön keresztül az átvilágított érintettségét, ha az nem mond le pozíciójáról. A vizsgálat eredménye minden más esetben kizárólag a személyre tartozik - tette hozzá.

Nyilvánosságnak számít adott esetben a felettes is - reagált felvetésünkre Bründl Frigyes. Emiatt nem kényszeríthető ki az átvilágítottól, hogy bemutassa a dokumentumban szereplő információt. Arra, hogy ennek ellenére a munkaadó mégis kéri az infomációt, az átvilágítóbírák vezetője csupán annyit mondott, hogy "lelke rajta".

Információink szerint az adatvédelmi ombudsmanhoz is érkezett beadvány a rádióban történt esettel kapcsolatban. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint nem szükséges hivatalból is eljárást indítania, hiszen a beadvány elegendő a vizsgálathoz, amelyet a napokban meg is kezdenek.

A múltat idézi az a megaláztatás, hogy a rádió munkatársainak vezetői utasításra be kell mutatniuk az átvilágítási bíráktól kapott dokumentumokat feletteseiknek - olvasható abban a közleményben, amelyet az SZDSZ jelentetett meg a hírrel kapcsolatban.

A Magyar Rádió nem kívánta nyilvánosságra hozni álláspontját az esettel kapcsolatban.

Bohus Péter

Korábban:

Törvénytelenül kérik az átvilágítás eredményét a magyar rádióban