Medgyessy Péter kedden ismerteti programját a Pilvaxban<A class="bke14" href="/itthon/20020108med

Vágólapra másolva!
Nagyjából összeállt az MSZP országos listája, amelyet a párt választmánya szombaton véglegesít. A névsor Medgyessy Péterrel kezdődik, őt követi Kovács László, majd a vezető párttestületek tagjai következnek. Medgyessy a budapesti Pilvax kávéházban ma ismerteti Egyetértésben a nemzettel című programját.
Vágólapra másolva!

Az MSZP országos választási bizottsága tegnap tárgyalt a párt országos listájának összeállításáról, amelyet a szocialisták országos választmánya véglegesít szombaton, majd a január 26-ai kongresszuson hirdetik ki.
Információink szerint a 180 nevet tartalmazó lista első harmadát tárgyalták tegnap, ám néhány helyen a sorrend még nem végleges. Az már eldőlt, hogy az országos listát Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt vezeti az áprilisi választásokon, őt Kovács László pártelnök követi. A harmadik helyen valószínűleg Horn Gyula volt kormányfő szerepel. Utánuk következnek az országos választási bizottság tagjai, Szili Katalin elnökhelyettes, Jánosi György választmányi elnök, Nagy Sándor frakcióvezető, Baja Ferenc pártigazgató és Puch László pénztárnok. A listán a nevek sorrendje még nem végleges. A választási bizottság tagjai után Juhász Ferenc és Lendvai Ildikó alelnökök következnek.

A Magyar Hírlap úgy értesült, hogy a választási kampányon kívüli fő döntéshozó testület, az országos elnökség tagjai is befutó helyet kapnak a listán, ők a két alelnök után következnek. A névsor első felében szerepelnek a párt megyei elnökei, a frakció vezetésének tagjai és a választott testületek vezetői is.
Az is biztos, hogy igen előkelő helyet kap majd a listán Doszpot Péter volt sztárnyomozó és Vári Gyula többszörös vadászrepülő világbajnok. Várhatóan az első hatvanban kap helyet Gál Zoltán volt házelnök, és a Fideszből nemrégiben átült Hortobágyi Krisztina is. A szakszervezeti vezetők közül csak azok kerülhetnek fel a listára, akik egyéni választókerületekben is megméretik magukat, így listán is befutó lehet Schalkhammer Antal. A négy évvel ezelőtt listáról a parlamentbe került szakszervezetisek (Sándor László, Paszternák László, Bársony András) várhatóan nem szerepelnek majd az MSZP országos listáján. Rajta lesz viszont a miniszterelnök-jelölt csapatának, a Tízek Társaságának minden képviselője, így az elnökségi tagokon kívül Mandur László budapesti pártelnök, Gy. Németh Erzsébet fővárosi frakcióvezető és Mesterházy Attila, a Harmadik Hullám platform vezetője is előkelő helyre számíthat. Információink szerint az MSZP nem készül hasonló szövetséget kötni egyetlen kisebbségi szervezettel sem, mint tette azt a Fidesz a Farkas Flórián vezette Lungo Drommal. Az viszont valószínűnek tűnik, hogy cigány kisebbségi csoportosulások vezetői helyet kaphatnak az országos listán. Forrásaink szerint teljesült az az elvárás is, hogy a listákon is érvényesülnie kell a kvótarendszernek, így a jelöltek ötödének nőnek, illetve harmincöt év alattinak kell lennie.
A Magyar Hírlap értesülései szerint három forgatókönyv készült az MSZP-ben az országos lista alapján parlamentbe kerülő képviselők számának meghatározásáról. Így a szocialisták azt várják, hogy abszolút győzelem esetén 9-12, kis többségű győzelem mellett 15-22, vereségkor viszont 30-32 képviselőjük juthat be az Országgyűlésbe országos listáról.
Egy tegnapi sajtótájékoztatón Lamperth Mónika elnökségi tag ostobaságnak nevezte a Magyar Nemzet hírét, amely szerint Staller Ilonát, Cicciolinát, a volt pornósztárt, aki független jelöltként kíván indulni a választásokon, megkeresték az MSZP egyes politikusai.

"Egyetértésben a nemzettel" tíz pontban

Ma ismerteti Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt az Egyetértésben a nemzettel című programját a budapesti Pilvax kávéházban. A 13 oldalas dokumentum - amelyet a kampányban nyomtatott formában is terjeszt majd az MSZP - a kormányfőjelölt személyes vállalásait tartalmazza. A program tíz témával foglalkozik, Medgyessy vállalja majd a demokratikus jogállam viszszaállítását, a köz-, illetve államigazgatás egyszerűsítését, a felelősséget a munkavállalók jogaiért és az állam szociális feladataiért, a társadalom kettészakadásának megállítását, a mindenki számára hozzáférhető egészségügyi ellátás biztosítását, az oktatás elérhetőségét, a mezőgazdaság helyzetének javítását, a közlekedés fejlesztését, a tudomány, a kultúra, illetve a határon túli magyarok érdekeinek képviseletét. Ez a program lesz az alapja az egy hónappal ezelőtt meghirdetett Akácfa-mozgalomnak.

Szili Katalin: készül a Fidesz-MDF-MIÉP-háttérpaktum

Szili Katalin szocialista elnökhelyettes szerint a Fidesz-MDF-MIÉP- háttérpaktum lelepleződését jelenti Pokorni Zoltán Fidesz-elnök a Die Presse című újságnak adott interjúja. Mi szocialisták értetlenül állunk az előtt a nyilatkozat előtt, melyben a Fidesz elnöke pártjának kisebbségi kormányzásra vonatkozó terveiről beszél - mondta Szili Katalin. A politikus önleleplezőnek nevezte az interjút, mivel véleménye szerint a Fidesz a szalonképtelen MIÉP támogatását élvező kisebbségi kormányzásról álmodik. - Látható, hogy már maguk a kormánypártok sem bíznak saját választási győzelmükben, és vészforgatókönyvekkel untatják a közvéleményt, ahelyett hogy készek lennének a kormányzati ciklus önkritikus értékelésére - fogalmazott az elnökhelyettes. Szili Katalin hozzátette: az MSZP arra készül, hogy áprilisban többséget szerezzen az Országgyűlésben, és biztosítsa a stabil kormányzást Magyarországon.