Fél évszázada nem látott jeges árvíz alakulhat ki északkeleten

Vágólapra másolva!
Nincs utánpótlása a december végén indult árhullámnak, ezért megszüntették a magyarországi folyókon az árvízvédelmi készültséget. A tavalyi nagy árvíz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei védelmi biztosa komoly mulasztásnak tartja, hogy az elmúlt évben nem kezdődött egy, vagy akár több víztározó építése a térségben. A jéghelyzet aggasztó, enyhülő idő, vagy eső esetén könnyen alakulhat ki jeges áradás az északkeleti folyókon, amire 1947 óta nem volt példa.
Vágólapra másolva!

Megszüntették Kelet-Magyarország folyóin az árvízvédelmi készültséget a vízügyi igazgatóságok - tudta meg az [origo] az Országos Vízügyi Hivatal ügyeletesétől hétfőn - egyedül a Kraszna egy szakaszán van még érvényben a legalacsonyabb fokú készültség. Minden folyón levonult a december végén megindult kisebb árhullám, ezért hétfőtől újra a szokásos módon figyelik a gátőrök a folyókat, előreláthatólag a Krasznán is visszaáll a régi rend keddtől.

Helmeczy László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke, aki a tavalyi árvíz idején a megye védelmi bizottságát vezette, az [origo]-nak azt mondta: a vízügyi igazgatóságok jelentései alapján jelenleg nem tűnik drámainak a helyzet, aggasztóak azonban a meteorológiai előrejelzések, amelyek meleg márciust jövendölnek.

A környék lakói úgy tartják: "kis hó nagy víz, nagy hó, kis víz" - mondta Helmeczy, mert a nagy mennyiségű hó nem tud hirtelen elolvadni. Ennek ellenére ha viszonylag gyorsan olvad el az az óriási mennyiségű hó, ami most a Kárpátokban van, könnyen alakulhat ki jeges áradás Északkelet-Magyarországon. Jeges árvíz 1947 óta nem volt a térségben - tette hozzá.

Helmeczy szerint komoly mulasztás történt az elmúlt évben, mert a kormány nem kezdett egy, vagy akár több víztározó építésébe. Tárgyalások voltak, tudomása szerint még az ukrán féllel is, de a konkrét intézkedések elmaradtak. Hátra van még a megyében körülbelül 100 kilométernyi gát megerősítése is - mondta. A volt védelmi bizottsági elnök abban bízik, hogy a vízügyi szakemberek, a jelentéseknek megfelelően tudják, hogyan kell védekezni jeges árvíz esetén.

Nem megnyugtató a folyókon kialakult jéghelyzet - mondta a vízügyi igazgatóság ügyeletese. Magyarország minden folyóján zajló vagy álló jég van, ami több helyen torlódik. Ez bármikor és bárhol felduzzaszthatja a folyó vizét, ezért fokozott jégfigyelést rendeltek el a különösen kritikus szakaszokon. Készen áll a tíz, illetve nyolc hajóból álló jégtörő flotta mind a Dunán, mind a Tiszán. A Duna vízfelülete jóval nagyobb, mint a Tiszáé, ezért lassúbb a jegesedés folyamata. A nem hajózható folyókon robbantással védekeznek, ehhez a Berettyón pénteken robbantási gyakorlatot is tartottak.

A homokzsákok, világítóeszközök, gátak építéséhez szükséges berendezések télen-nyáron ki vannak készítve, hogy szükség esetén azonnal hozzájussanak a védekezők. A töltéseket tavaly folyamatosan erősítették. Jeges árvíz kialakulását nem lehet előre megjósolni, mondta az OVH ügyeletese - ezért ugrásra készen figyelik, hol alakul ki olyan jégtorlasz, ami megakadályozhatja a víz lefolyását. Veszélyes helyzet akkor alakulhat ki, ha az idő gyorsan melegszik, és a jég hirtelen indul olvadásnak, illetve ha nagyobb mennyiségű vízutánpótlás érkezik. Ezért a legrosszabb mostanában egy kiadós eső volna - tette hozzá.

Korábban:

Jégrobbantás a Berettyón