Drágulnak a viteldíjak Budapesten

Vágólapra másolva!
6,5 százalékkal emelkedik a vonaljegyek és a bérletek ára Budapesten január elsejétől  a főváros tervei szerint. A javaslatot azonban még a Pénzügyminisztériumnak is jóvá kell hagynia. Jövőre mintegy 10,8 százalékkal drágul a fővárosban a szemétdíj, és 13,8 százalékkal lesz magasabb a kéményseprés közszolgáltatási díja - erről döntött ma a Fővárosi Közgyűlés.
Vágólapra másolva!

Csütörtökön összeült a Fővárosi Közgyűlés. A kétnaposra tervezett ülésen több mint hatvan témát tárgyalnak meg a képviselők. A Budapesti Közlekedési Részvénytársaság 2002-es viteldíjakra vonatkozó javaslata 9,8 százalékos emelést tartalmazott. A közgyűlés elutasította a javaslatot, és a viteldíj 6,5 százalékos emelésével ért egyet. Előbb azonban a Pénzügyminisztérium állásfoglalását kérik, ha a tárca hozzájárul, az új árak január elsejétől bevezethetők. A vonaljegyek 100 helyett 105 forintba kerülnek majd, a bérletek 3820 helyett 4090 forintba.

Elfogadta a Főváros Közterület-fenntartó Rt. javaslatát a Közgyűlés, mely szerint jövőre mintegy 10,8 százalékkal drágul a fővárosban a szemétdíj. Az áremeléssel 200 millió forinttal nő a cég nyeresége, és ezt a pénzt a hulladékhasznosító üzem rekonstrukciójára fordítják. Az emelés egy háztartásnak körülbelül 110 forintnyi többletköltséget jelent.

A kéményseprés díja 13,8 százalékkal lesz magasabb, ez egy kéménynél havonta 9 forint, gyűjtőkéménynél 20 forint többletköltséget jelent. Egy működő kémény teljes évi költsége 792 forintról 990 forintra emelkedik.

Vita nélkül, az ellenzék jelentős támogatásával szavazta meg a közgyűlés a közműdíj-kompenzációra, a lakásrezsi-támogatásokra szánt összegek megemelését. A távhődíj-kompenzációt 2400 forintról 2800 forintra emelték.

A közgyűlés ülésén elmondták: a taxiállomások építése folyamatban van, 198 droszt elkészült, 68 megépítése viszont áthúzódik jövőre, ezért egyelőre a taxisoknak nem kell fizetniük az állomások használatáért.

Elutasította a közgyűlés a városvezetés előterjesztését, amelyben egy értékes Rákóczi úti ingatlant ajándékoztak volna a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Alapítványnak. A cég igazgatója azzal indokolta kérésüket: ahhoz, hogy európai uniós színvonalú programokat tudjanak nyújtani a vállalkozóknak, szükségük van az épület tulajdonjogára. Jogászok szerint azonban a fővárost 250 millió forintos vagyonvesztés érné az ajándékozással, az épület ugyanis akkor sem kerülne vissza az önkormányzathoz, ha az alapítványt valamiért felszámolnák a jövőben.

Ellenszavazat nélkül fogadta el a közgyűlés azt a javaslatot, hogy a BKV évek óta üresen álló XI. kerületi Kocsis utcai egykori munkásszállójából szociális jellegű átmeneti szállást alakítsanak ki több száz egyedülállónak, illetve fiatal házasnak.

[origo]