<P class="MsoNormal">Pénzért vették a jobb jegyeket a hallgatók

Vágólapra másolva!
Közel 1500 ügyben kezdeményezett vizsgálatot a két éve hivatalban lévő oktatási jogok miniszteri biztosa. A panaszok kétharmada a közoktatás területéről, több mint harminc százaléka az egyetemekről és a főiskolákról, két százaléka pedig a szakképzés területéről érkezett. Az általános és középiskolákból csaknem azonos arányban jutottak el a tanulói, illetve a pedagógusjogok sérelmével kapcsolatos beadványok. Jó néhány olyan panasz is érkezett, amelyben a hallgatók súlyos jogsértésre hívták fel a figyelmet.
Vágólapra másolva!

A tanároktól érkezett panaszok többsége az emberi méltóságuk sérelmét jelezte - mondta Aáry Tamás Lajos oktatási ombudsman. Az egyik pedagógus például azért fordult a hivatalhoz, mert az igazgató az általa íratott dolgozatokat a tanulók jelenlétében bekérte ellenőrzésre, s kötelezte arra is, hogy a szülői értekezlet témáját előzetesen, írásban ismertesse vele.

Az ombudsman elmondta: a panaszos által leírt eset azért jogszerűtlen, mert az ellenőrzést az igazgató hatáskörével visszaélve végezte, s így megsértette a pedagógus emberi méltóságát.

A hivatal több esetben vizsgálta a tanárok osztályzáshoz fűződő jogait is. A pedagógust az értékelés során széles körű szabadság illeti meg, ez a szabadság azonban nem korlátlan - szögezte le az oktatási jogok miniszteri biztosa. Az érdemjegy ugyanis nem lehet fegyelmezési eszköz, s a pedagógusi autonómiát korlátozzák a szülői jogok is, hiszen súlyosan sérülhetnek, ha az érintettek nem rendelkeznek elegendő információval az érdemjegyek, illetve az év végi osztályzatok kiszámításának módjáról.

Az ombudsman többször fordult az intézményvezetőkhöz azzal a kezdeményezéssel, hogy az értékelés elveiről a tanév kezdetén a szaktanárok érdemben tájékoztassák a szülőket és a tanulókat.

A tanulók beadványai ugyanakkor jellemzően a középiskolai felvételire, annak értékelésére, a mulasztásokra, illetve azok igazolására, valamint a fegyelmi eljárásokra vonatkoztak. A felsőoktatás területéről érkezett panaszok jelentős hányadát olyan jelentkezőtől kaptuk, akik a számukra kedvezőtlen felvételi döntést, illetve a felvételi eljárás lebonyolítását sérelmezték - mondta Aáry Tamás Lajos.

Mivel a felsőoktatási intézmények autonómiája a hallgatók kiválasztására is kiterjed, a felvételi követelmények teljesítésének értékelését az ombudsmani hivatal nem vizsgálhatta. Az eljárási szabályok megsértése miatt azonban többször szót emeltek.

Az elmúlt két évben jó néhányszor érkezett a miniszteri biztosi hivatalba olyan panasz is, amelyben a hallgatók súlyos jogsértésre hívták fel az ombudsman figyelmét. Egy oktató például az írásbeli vizsga után közölte a hallgatókkal, hogy az utóvizsga díjának megfelelő összeg fejében azonnal beírja a leckekönyvekbe a kettes osztályzatot. Így a dolgozatokat ki sem javította, a hallgatóknak sorba kellett állniuk a pénzzel és a leckekönyvekkel. Egy nagyobb összegért hármas, négyes, illetve ötös osztályzatot is lehetett "vásárolni".

Az ombudsmani vizsgálat eredményeképp az intézmény vezetője a jogsérelmet saját hatáskörében orvosolta: a hallgatók bizottság előtti vizsgalehetőséget kaptak, továbbá fegyelmi eljárás indult az oktatóval szemben.