Decemberben petárda- és tűzijáték-nagyüzem

Vágólapra másolva!
Kezd divattá válni, hogy nevezetes eseményeken pirotechnikával tegyék látványosabbá az ünnepséget, és egyre több magánszemély teheti meg, hogy megfizesse ezt a szolgáltatást. A jelenlegi törvényi szabályozás szerint minden pirotechnikai eszköz alkalmazásakor szükséges a tűzoltóság és a rendőrség engedélye, így akár a babazsúros tortaégőkre és a petárdákra is.
Vágólapra másolva!

A december immár hagyományosan a petárdázás és a tűzijátékok hónapja lesz a fővárosban is. Ma már magánszemélyek is megtehetik, hogy pirotechnikával tegyék emlékezetesebbé a családi ünnepségeket. Főleg a tehetősebbek, de a középosztály tagjai közül is mind többen élnek ezzel a lehetőséggel.

Kerti partikra, esküvőkre már 70-80 ezer forintért lehet kisméretű tűzijátékot igényelni, nagyobb lakodalmakon ez a költség már 250 ezer forintig emelkedhet. Nagyméretű pirotechnikára állami ünnepekre, községi és állami szintű rendezvényekre, vállalati, céges esményekre már jóval negyedmillió forint felett kell költeni, s a határ valóban a csillagos ég - tájékoztatta lapunkat Roland Alex pirotechnikus.

Az eddigi legköltségesebb rendezvénye egy sörfesztivál volt, amelyért 400 ezer forintot fizetett a megrendelő. A pirotechnika fejlődésével már igen változatos alakzatokat tudnak megjelentetni az égbolton, többek között fűzfát, kókuszpálmát, halrajt, szívet, bármilyen színben. A tűzijáték különféle recsegő, ropogó hangeffektusokat is tud produkálni. Az általában papírborítású gömb alakú termékeket pár tíz métertől, pár száz méteres magasságba lövik fel. A méretük igen különböző, a néhány centiméteres átmérőtől kezdve akár 1 méteres is lehet, ez utóbbi 500 méteres magasságba fellőve akár egy egész városrészt beteríthet fényével. Roland Alex szerint azonban a színes égő kelyhek, színes lángú fáklyákkal, arany- és gyémántszínű tűzszökőkutakkal is igen látványossá és hangulatossá lehet tenni egy szolidabb ünnepséget.

A tűzijáték megrendezéséhez a tűzoltóság és a rendőrség engedélye szükséges. Az eseményt csak pirotechnikus bonyolíthatja le. Általában vegyipari vagy technikusi végzettségűek Esztergomban egyhetes tanfolyam elvégzésekor szerezhetik meg a megfelelő papírokat. Évente már 300-400 engedélyt is kiadnak a fővárosban, a legtöbbet szilveszterkor - nyilatkozott Erdős Antal, a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság általános parancsnokhelyettese. A pirotechnikusnak helyszínrajzot kell készítenie, és szükséges a terület tulajdonosának aláírása. A rendőrség a tűzoltóság szakhatósági engedélye után hagyja jóvá a tervezett eseményt. A rendőrök főleg rendészeti szempontból vizsgálják a beadványt, megnézik, milyen hatása van a közlekedésre és este tíz óra után már ritkán engedélyezik.

A pirotechnikusoknak figyelembe kell venni, milyen magasra és milyen csőből lövik fel a tűzijátékot, a terület milyen termékek felhasználására alkalmas az egyes termékek működési tulajdonságaival összefüggően, vannak-e a közelben nagy méretű ablakok, hol áll a nézőközönség.

A pirotecnika során csak olyan terméket lehet felhasználni, amelyek rajta vannak a szakértők által ellenőrzött terméklistán. Általában kínai, német és osztrák termékeket használnak, de Magyarországon Balatonfűzfőn és Peremartonban is gyártanak tűzijátékhoz anyagokat.

A jogszabály igen szigorúan rendelkezik a pirotechnikai termékekkel kapcsolatban, tűzoltósági és rendőrségi engedély nélkül egyetlen egyet sem lehetne használni. Elvileg a babazsúrokon használt tortagyertyákhoz és kerti partikon használt tréfás eszközökre is engedély kellene, de a veszélytelenségük miatt ezekkel az anyagokkal szemben igen elnézőek. A használatot egy igencsak szakállas 1978-as rendelet szabályozza. Készülőben van egy új rendelet, de sokan félnek az alkalmazásától, mivel különböző vélemények szerint több balesetre lehet számítani. Nyugat-Európában már teljesen hétköznapinak számít a kisebb pirotechnikai eszközök vásárlása és használata.

Az érvényes jogszabályok szerint Magyarországon tilos a petárdák kereskedelmi forgalma. Roland Alex szerint egy magára adó pirotechnikus nem használ petárdát, mivel nincs semmilyen látványeleme, csupán hanghatása van a pukkancsnak. Az illegális termékek gyakran okoznak balesetet. Erdősi Antal tudomása szerint volt olyan, akinek ujjai vagy kézfeje szakadt le, de a hanghatás miatt hallássérülést is okozhat, s ugyancsak veszélyes a szemre is. A felelőtlen kereskedőket és felhasználókat a szabálysértési eljárás során csupán 30 ezer forintos bírsággal büntetik.