<P class="MsoNormal">Azonos módszer és időpont, más eredmény a Tárkinál

Vágólapra másolva!
A Századvég-Tárki egy héttel havi rendszerességgel megjelenő közvélemény-kutatásának közzététele után újabb felméréssel állt a nyilvánosság elé. A konkurens cégek eredményei után kihozott felmérés eredményei jelentős eltérést mutatnak az eredetitől. Míg az általában megszokott 1500 fős mintán vett havi mérés szerint a két vezető politikai erő támogatottsága szinte teljesen megegyezett, addig az újabb, ám az eredetit is tartalmazó, összevont minta alapján már a Fidesz-MDF vezet 9 százalékkal a biztos szavazó pártválasztók körében.
Vágólapra másolva!

A cég saját eredményeinek módosulása azért is meglepő, mert a második felmérés három kisebb részből állt össze, és tartalmazta az egy héttel korábban közölt adatokat is. Eszerint az egy időben, azonos módszerrel készült vizsgálatok eredményében a hibahatárt jelentősen meghaladó különbségek voltak.

A Századvég-Tárki egy héttel havi rendszerességgel megjelenő közvélemény-kutatásának közzététele után újabb felméréssel állt a nyilvánosság elé. A két felmérés eredményei jelentős eltérést mutatnak. Míg a szokásos 1500 fős mintán vett havi mérés szerint a két vezető politikai erő támogatottsága szinte teljesen megegyezett, addig az újabb, ám az eredetit is tartalmazó összevont minta alapján már a Fidesz-MDF vezet 9 százalékkal a biztos szavazó pártválasztók körében, és az összes megkérdezett kategóriában is 5 százalékos fölényt jeleznek a kormánypárosnak.

A nagyszámú, 4500 fős mintán vett úgynevezett omnibusz felmérést a Tárki összesen 11 megrendelésből - köztük kormányzati és piaci forrásokból - finanszírozta - mondta Kolosi Tamás, a Tárki elnöke. A felmérés három kisebb részből állt össze, így tartalmazta az egy héttel korábban közölt vizsgálatból szerzett adatokat is, ami azt jelenti, hogy jelentős eltérés van az első, illetve a másik két minta eredménye között, noha a három adatfelvétel egy időben, azonos módszerrel történt. Arra a kérdésre, hogyan lehetséges ekkora eltérés a külön-külön is reprezentatívnak nevezett mérések között, Kolosi kijelentette, a különbség pont hibahatáron belül van. A Tárki honlapján az áll: a teljes mintára vonatkozó adatok legföljebb 2,3 százalékkal térhetnek el a teljes mintánál, míg a biztos szavazók körében a kisebb minta miatt 3,4 százalékos eltérés lehet a "valóságos adatokhoz" képest. A teljes lakosság körében az első mérésnél azonos, 26-26 százalékot mutattak ki, az újnál ez az arány 28-23 százalékra módosult a Fidesz-MDF javára. Ugyanakkor a biztos szavazó pártválasztók körében az első mérés 42-44 százalékot mutatott az MSZP-lista javára, míg a későbbi 48-39 százalékos Fidesz-MDF- előnyt regisztrált. Ez mind a két lista támogatottságánál már 5-6 százalékos eltérést jelent a két mérés között, ami elvileg hibahatáron felül van. Mint Kolosi mondta: az év elején is támadás érte őket az eltérő adataik miatt (akkor a többi cég eredményeitől tértek el, most a kisebb mintán vett saját adataiktól is különbözik az újabb eredmény), majd egy hónapra rá a többi cég is ugyanazt a tendenciát jelezte. Véleménye szerint jelenleg tendenciaváltás van a pártok támogatottságában, amely azt mutatja, hogy az MSZP veszít népszerűségéből, a Fidesz-MDF pedig elhúz. Mint mondta, minden ilyen változáskor igen eltérőek a közvélemény-kutatási adatok, azonban ezek pár hónapon belül kiegyenlítődnek majd, egészen egy esetleges következő változásig.

Arra a felvetésre, hogy miért nem jelezték, az előző héten nyilvánosságra hozott adatsor csupán részeredménye egy nagyobb mintán végzett felmérésnek, Kolosi kijelentette: az első publikáció nem részeredmény, hanem a szokásos havi mintán végzett felmérés eredménye. Úgy vélte, a Tárki nem kereskedelmi csatorna, hogy előre reklámozza a következő mérését. Hozzátette: ezt más cégek sem szokták megtenni. Hangsúlyozta: a Tárki minden adatát nyilvánosságra hozza függetlenül attól, hogy az adott pillanatban meglepőnek tűnik vagy sem. Szavai szerint: ennél korrektebbül tájékoztatni a közvéleményt, mint ahogy azt a Tárki teszi, nem lehet.