Az MSZP és a MIÉP ellenzi a NATO-katonák átcsoportosítását

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés hétfőn megtartotta a a NATO irányítása alatt végrehajtott balkáni katonai békefenntartó műveletekhez történő magyar hozzájárulásról szóló parlamenti határozati javaslat általános vitáját. A kormánypártok támogatják a javaslatot, míg az ellenzék nem adna bianko felhatalmazást az egyéb NATO-kötelékekbe való csapatokkal kapcsolatban is.
Vágólapra másolva!

A javaslat értelmében a kormány felhatalmazást kapna, hogy a jóváhagyott kereteken belül az SFOR, a KFOR és a Task Force Fox békefenntartó műveletek keretében, az ország lehetőségeinek és érdekeinek, valamint a NATO igényeinek figyelembe vételével szabhassa meg a magyar kontingensek létszámát, feladatkörét és települési helyét.

Martonyi János külügyminiszter expozéjában elmondta, hogy a változtatásokra elsősorban azért van szükség, mert az Egyesült Államok az afganisztáni háborúra való tekintettel át akarja csoportosítani balkáni erőit.

A koalíció és az SZDSZ támogatja, míg az MSZP és a MIÉP elutasítja a javaslatot. Bársony András szocialista képviselő, a külügyi bizottság kisebbségi véleményének előadója elmondta: nem lenne szerencsés korlátlanul kibővíteni a kormány lehetőségeit. Kifogásolta, hogy a honvédelmi tárca illetékesei a bizottságban úgy nyilatkoztak, hogy a változások miatt nem emelkednének a költségek. Az ellenzék szerint ugyanakkor nem kerülhet ugyanannyiba egy 500 fős műszaki kontingens állomásoztatása, mint 850, nehézfegyverzettel és páncélozott járművel rendelkező katonáé. Bársony szerint ugyanis az amerikaiak leváltásával a feladatok is megnövekednének.

A kifogások között szerepelt az is, hogy a javaslat az egyéb, jövőben megalakuló NATO-kötelékekre vonatkozóan is felhatalmazást adna. A politikus szerint nem adható előre felhatalmazás olyan szervezetre, amelyről nem tudni, milyen kötelezettséggel járna az abban aló részvétel. "Szükség van a parlamenti ellenőrzésre" - utalt Bársony egy olyan alkalomra, amikor a honvédelmi tárca illetékesei egymásnak ellentmondó információt adtak két órán belül.

Kapronczi Mihály (MIÉP) úgy vélte, hogy a határozati javaslat elfogadása esetén megnő Magyarország háborúba sodródásának veszélye.

[origo]

Korábban:

A kormány döntene a balkáni magyar NATO-egységekről