<P class="MsoNormal">Sérelmezik a kisebb pártok a háttéralkut

Vágólapra másolva!
A kis pártok - az SZDSZ, az FKGP, a MIÉP - felháborodással fogadták a Fidesz és az MSZP megállapodását a kétharmados többséget igénylő választási eljárási törvény módosításáról, amelyet tegnap a parlament ügyrendi bizottsága is tárgyalt. A háttérmegállapodás legfontosabb pontja, hogy a képviselő-jelöltekre fordítható, jelenleg egymilliós kampánykeretet megduplázza a parlament. Ez a lépés a kis pártok támogatása nélkül is megvalósítható.
Vágólapra másolva!

Nem háttéralku született az MSZP-s Vastagh Pál és a fideszes Salamon László tárgyalásain, a két frakció megkönnyítette a választási eljárásról szóló törvény módosítását - jelentette ki Tóth András. A szocialista képviselő szerint nem a többi párt kirekesztéséről szóltak a két párt közötti megbeszélések, hanem arról, minél korábban elfogadhassa a parlament a javaslatokat, s a nagy pártok nem opponálják egymás javaslatait. A politikus úgy véli: a módosítások - a képviselőjelölteknek eddig meghatározott egymillió forintos kampánykeretének megduplázása, minimális különbség esetén a szavazatok kötelező újraszámlálása, a közalkalmazottak részvétele a választási irodák munkájában - nem befolyásolják a pártok választási felkészülését. Azt is hozzátette: nyilvánvaló volt, hogy egyetlen párt sem képes a jogszabályban engedélyezett 386 millióból "végigverekedni" egy kampányt.

Nem tudja mikor, hol és kik kötöttek háttér-megállapodást - nyilatkozta Répássy Róbert, az alkotmányügyi bizottság fideszes alelnöke. Az kétségtelen, hogy a módosító indítványt bizottsági ajánlással elfogadták a szerdai ülésen, ez pedig nem ment volna a két nagy párt kompromisszumkötése nélkül - állapította meg. Répássy elmondta: az összeg felemelésére az infláció, illetve a hirdetési és nyomdai költségek emelkedése miatt volt szükség. Egymillióból nem hozható ki egy jelölt kampánya - jelentette ki. Hozzáfűzte: ezzel nem sértik a kis pártok esélyegyenlőségét, a pénzt mindössze a valós élethez igazították. Salamon László, aki az elmúlt hetekben az egyeztető tárgyalásokon a Fideszt képviselte, megerősítette, azokat a módosító javaslatokat vették sorra és dolgozták egybe bizottsági ajánlásként, amelyek a két nagy párt indítványai voltak.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szokatlannak nevezte a két nagy párt háttérmegegyezését a választásokat érintő kérdésekről. Emlékeztetett: a hasonló alapkérdésekben eddig az összes párt képviselője egyeztetett. Ezek után kételyek vetődhetnek fel a Fidesz és az MSZP demokráciafelfogását illetően - fogalmazott. Az SZDSZ-t nem érinti a kampányköltségek megduplázása, mivel az előzőleg biztosított, jelöltenkénti egymillió, összesen 386 milliós keretből készül végigvinni kampányát - jelentette ki.

Balczó Zoltán, a MIÉP frakcióvezető-helyettese is kifogásolhatónak nevezte a két nagy párt eljárását. Hozzátette: a kampányra fordítható összeg megduplázása kizárólag a Fidesz és az MSZP érdeke, csak ők tudják kitölteni az így keletkező 772 milliós keretet. Egyenlőtlenné válik a küzdelem, a MIÉP nem tud több pénzt fordítani ettől a kampányra - hangsúlyozta. Személyes véleményét kifejtve úgy fogalmazott: nem támogatják a javaslatot, de erre nem is lesz szükség, mivel az MSZP és a Fidesz együtt képes lesz biztosítani a szükséges kétharmadot.

A két párt megállapodása a nagykoalíció árnyékát vetíti előre - jelentette ki az FKGP főügyésze. Deák József szerint a háttéralku azt is jelenti, hogy a két pártnak sok pénze van. Az FKGP az előző választáson 100-150 milliót költött, Deák úgy véli: várhatóan ennél 2002-ben sem fordítanak többet a kampányra.

Balsai István szerint nem kifejezetten a nagy pártoknak kedvez, hogy emelik a kampányra fordítható jelöltenkénti költséget. Az MDF frakcióvezetője kifejtette: a választásokon nem pártok, hanem képviselőjelöltek indulnak, és ők is teremtik elő a kampányukhoz szükséges összegeket.

Korábban:

Fidesz-MSZP megállapodás

Megduplázzák kampánypénzüket a képviselők