<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Nyolcszázmilliós adományt kap a Duna Televízió

Vágólapra másolva!
Késik a 800 millió forintos költségvetési támogatás a Duna Televízió leányvállalata számára, így nem indulhat időben az amerikai magyaroknak készülő adás sem. A várt összeg csupán egy évre elegendő, ezért a Dunasat Kft. még ebben az évben további több száz milliós pótlólagos költségvetési támogatást kér a jövőbeli működésre.
Vágólapra másolva!

Még ebben az évben több százmillió forintos pótlólagos költségvetési támogatást igényel a Duna Tv amerikai magyaroknak szóló adását készítő Dunasat Kft. a jövőbeli folyamatos működés érdekében - értesült a Népszava. A Duna Tv Rt. által az év elején alapított Dunasat Kft. számára még a 2001-2002-es költségvetési törvényben különítettek el 800 millió forintot, amelyből csaknem 600 millió kizárólag a tengerentúlra való jeltovábbítás költségeit fedezi, azt is maximum egy évre - mondta el Domoszlai László, a Dunasat ügyvezetője. Az Egyesült Államokban és Kanadában fogható adás az eredeti tervek szerint idén karácsonykor indult volna, úgy tűnik azonban, ez a jövő év első hónapjaira tolódik. Ennek oka, hogy a 800 milliós támogatáshoz az ÁPV Rt.-n keresztül jutna a cég, azonban ezt egy eddig meg nem oldott jogtechnikai probléma miatt a tervezett határidőre nem tudták átutalni. Az ÁPV Rt. törvényben előírt kötelezettsége szerint ugyanis kizárólag profitábilis üzleti tevékenységhez nyújthat támogatást, azonban az amerikai magyaroknak sugárzott adásról már most lehet tudni, hogy veszteséges lesz. Jelenleg a Dunasat Kft. és az ÁPV Rt. két-két jogásza dolgozik a megoldáson.

Felmerült azt is, hogy adományként juthat hozzá az összeghez a Dunasat. A program prognosztizált vesztesége miatt még az adás beindítása előtt, vagyis ebben az évben több százmillió forintos további támogatást kér a Dunasat a költségvetésből a sugárzási konstrukció kiépítésére és fenntartására - tette hozzá Domoszlai.

Mint arról már beszámoltunk a Duna Televízió Rt. 1,5 milliárd forintos költségvetési támogatást hiába kért a zárszámadásból. Ezt az összeget az eddigi működés további finanszírozására fordítaná a televízió. Indoklásuk szerint az UNESCU-díjas televízió gazdasági válsága mára olyan mértékűvé vált, hogy több belső gyártású műsor létét veszélyezteti, s elképzelhető, hogy külsős munkatársaik egy részétől is meg kell válniuk gazdasági gondjaik miatt. Kérésüket annak ellenére utasították vissza, hogy az ilyen típusú beadvány mellé indoklást a közmédiumok közül egyedül a Duna Tv készített. A Magyar Televízió és a Magyar Rádió számára összesen 14 milliárd forint jutott, a Duna Tv egy forintot sem kapott.

Pálffy G. István, a Hungária Közalapítvány tagja elmondta: nem terveznek újabb támogatási kérvényt benyújtani, ugyanis 1,5 milliárdos kérésüket továbbra is érvényesnek tekintik. Arra reagálva, hogy Sasvári Szilárd, a kulturális bizottság elnöke szerint azért nem kaptak támogatást, mert nem nyújtottak be olyan papírt, amely igazolná, hogy a pénzügyi tárcával megoldást találtak volna a támogatás módjáról, elmondta: a kuratórium csupán annyit tehet, hogy megindokolja, miért van szükség az összegre, miután részletesen beszámolt az éves tevékenységéről. Ezt megtették. Hangsúlyozta: a médiatörvényben eleve kódolva van az intézmény veszteséges működése, ennek ellenére a televíziónak semmilyen köztartozása nincs s mindvégig tisztességes gazdálkodást folytatott. Hozzátette: reméli, találnak olyan megoldást, amellyel a Duna Tv-t mégis támogatják, hogy további biztonságos működése garantált legyen a jövőben is.