Vágólapra másolva!
Decemberben kaphatják kézhez a közalkalmazottak az idei évre visszamenőleges béremelés-kiegészítésüket. Átlagosan 26-28 ezer forintról van szó. A kormány döntött az alaporvosi ellátás támogatásáról is.
Vágólapra másolva!

Azok az ügykezelők és fizikai dolgozó közalkalmazottak, akiknek idén 8,75 százalékkal emelkedett a fizetésük, újabb emelésre számíthatnak, amelyet visszamenőleges hatállyal decemberben már kézhez is kaphatnak - jelentette be a kormányülés után Borókai Gábor kormányszóvivő. Ez 170-180 ezer embert jelent, akik átlagosan bruttó 26-28 ezer forintra számthatnak. Ez a költségvetésnek 6-7 milliárd forintjába kerül.

Elkészült az 50 ezer forintos minimálbérről szóló kormányrendelet is. A Széchenyi-terv pályázatai annyiban módosulnak, hogy ezentúl nem csak utólag fizetik ki a kért támogatást, hanem annak felét már előre megkapják a pályázók. Erre jelzálogot jegyeznek be a beruházás terhére és amennyiben az nem valósul meg, a felvett összeget visza kell fizetni.

Mikola István egészségügyi miniszter ismertette az alaporvosi ellátásban dolgozó vállalkozó háziorvosok, házi gyermekorvosok és fogorvosok magánpraxisainak támogatását. Eszerint eszköztámogatásra egy rendelőben egy háziorvos 25 ezer forintot, több orvos együtt 40 ezer forintot kap havonta. A fogászoknál egy orvos 35 ezret, több orvos 60 ezer forintot kap egy praxisra. Aki több helyen is rendel az havi 35 ezer forint mellé telephelyenként még 20 ezer forintra számíthat.

Ingatlantámogatásra egy rendelőben egy orvos havi 25 ezer, több orvos 30 ezer forintot kap. Aki több máshol is rendel, az a 25 ezer forintnyi alapdíj felett telephelyenként még 10 ezer forintot kap.

Mikola szerint mindez 2002-ben 6-8 milliárdjába, 2003-ban pedig 14-16 milliárdjába kerül a költségvetésnek. A kormány reményei szerint a döntés következtében újabb praxisok nyílnak, és ez elősegíti a népegészségügyi program megvalósulását is.

Mikola az egészségügyet ért kritikákkal kapcsolatban megjegyezte, hogy a hírekkel ellentétben nem üres a gyógyszerkassza. "A zárszámadás 50 milliárd forint pluszt biztosít az egészségügynek, ebből 35 milliárdot a gyógyszerkasszára fordítanak" - mondta. A fennmaradó összeget a járóbeteg- és fekvőbetegellátásra, a három műszakban dolgozók bérpótlékára és a dolgozók szakképzésének térítésmentessé tételére fordítják.

[origo]