Az LRI nagyobb szakszervezete nem sztrájkol

Vágólapra másolva!
A sztrájkkal fenyegetőző légiirányítók újabb témában ülnek tárgyalóasztalhoz munkáltatójukkal. A lázongó szakszervezet szerint a munkáltatónak nem célja a megegyezés, míg a nagyobb szakszervezet vezetője szerint a problémák fel sem merülnek, vagy már megoldották azokat.
Vágólapra másolva!

Az irányítótorony
Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság

Metes György, a Magyar Légiforgalmi Szolgálatok Szakszervezetének (MLSZSZ) elnöke elmondta, hogy a legutóbbi, pénteki tanácskozáson számukra kiderült: a munkáltatónak nem célja a megegyezés. Ezért fokozzák a nyomást, hogy elérjék céljaikat, az uniós ajánlásoknak megfelelő bérezés bevezetését, és beleszólást az LRI átalakításába. Az LRI szóvivője, Péterffy Gábor az [origo]-nak ezzel szemben azt nyilatkozta, hogy céljuk a gyors megegyezés, mert a jelenlegi helyzet veszélyes a légiforgalom biztonságára.

A bérek ügyében az LRI bejelentette szándékát a bérek európai átlagra emelésére, viszont a szakszervezetekkel ezévre érvényes bérmegállapodásuk van, így csak a következő évet érinthetik a megállapodástok. A szakszervezet tájékoztatása szerint Európában egy légiirányító kezdő fizetése körülbelül 750 000 forint, míg nálunk "csak" 350 000 (bruttó).

A cég átszervezésével kapcsolatban az LRI szóvivője annyit mondott, hogy úgy érzi, korábban is megfelelően tájékoztatták az alkalmazottakat belső újságokban és körlevelekben. Ennek ellenére vállalták, hogy a szakszervezet szempontjai alapján újabb tájékoztatást adnak. A következő tárgyalásokon a negyedik pont vár megvitatásra.

Nem érti a másik szakszervezet problémáit Balogh Csongor, aki a Légiforgalmi Irányítók Független Szakszervezetének elnöke. Elmondása szerint ők minden egyeztetésen jelen voltak, és meghívást kapott erre a most lázongó szakszervezet is, ám nem vettek részt ezeken. Balogh az MLSZSZ által megfogalmazott négy pont mindegyikét már megoldott, vagy fel sem merült problémának véli. Szerinte az LRI gazdálkodásának ellenőrzése megfelelő, ezért felesleges lenne kormánybiztost kinevezni a cég élére, és Állami Számvevőszéki vizsgálatot végezni. Hozzátette, hogy az LRI semmilyen szerződést, megállapodást, munka törvénykönyvét nem sért, ezért az esetleges sztrájk véleménye szerint törvénytelen lenne.

A 167 légiirányítóból 101-et tömörítő szakszervezet vezetője, Balogh elmondta, nem tud arról, hogy a tagok közül bárki is támogatná a sztrájkot.

A Magyar Légiforgalmi Szolgálatok Szakszervezete az LRI tervezett átalakítása és a légiirányítók bére miatt kezdett tiltakozni, majd sztrájkkal fenyegetőzni. Többek között azt sérelmezik, hogy a nemzetközi légiirányító szervezettől (EuroControll) kapott fizetésüknek jelentős részét más célokra fordítja az LRI vezetése, és hogy nem akarták bevonni a dolgozókat is a cég tervezett átalakításába.

[origo]

Korábban:

Hétfőtől sztrájkkészültségben a légiirányítók

A szakszervezet elégedetlen az LRI ajánlataival

Kormánybiztost kér a szakszervezet az LRI élére