Csak a Fidesz támogatja a kórháztörvényt

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés tegnap megkezdte a kórháztörvény általános vitáját. A javaslat az egészségügyi miniszter szerint megállítja a vadprivatizációt, s lehetővé teszi, hogy az orvosok szabadfoglalkozásúként dolgozzanak.
Vágólapra másolva!

A tervezetet, amely Mikola István szerint "a lehetőségek és a kitörés" törvénye, jelenlegi formájában csak a Fidesz támogatja, elutasította viszont a parlament szakbizottsága, és továbbra sem ért vele egyet az orvosi kamara, valamint a legnagyobb egészségügyi szakszervezet.

Viharos előzmények után az Országgyűlés tegnap megkezdte a kórháztörvény általános vitáját. Az Egészségügyi Minisztériumban készült tervezetet a kezdetektől számos bírálat érte, s bár a Fidesz-frakcióban olyan döntés született, támogatják az indítványt, az a kormánypárti képviselő-testületet is megosztja. Ez az a törvénytervezet, amely miatt októberben ismét ki kellett állnia az egészségügyi miniszter mellett a kormányfőnek, miután a parlament egészségügyi bizottsága egy fideszes honatya tartózkodásának köszönhetően leszavazta az előterjesztést. Az általános vitát egy alkalommal már el is halasztották.

A kórháztörvény körül azóta sem csitultak a viták. Továbbra is elutasítja a törvénytervezetet a Magyar Orvosi Kamara (MOK), annak ellenére, hogy javaslataik közül többet is beépített a minisztérium. A MOK hétfői rendkívüli képviselő-testületi ülése úgy határozott: a törvénytervezet még így sem alkalmas az indoklásában szereplő célok elérésére. Vagyis arra, hogy megállítsa a kórházakban tapasztalható vadprivatizációt, tőkeinjekcióhoz juttassa az intézményeket és jobb helyzetbe hozza az orvosokat.

Kupcsulik Péter, a kamara elnöke az MH-nak elmondta: a javaslat nem teremti meg a kórházak működtetéséhez szükséges pénzügyi forrást, nem segít az adósságok rendezésében, nem ad garanciát az ágazatban dolgozók bérének emelkedésére, viszont kiszolgáltatja az intézményeket a magántőkének, az orvosokat pedig egzisztenciális bizonytalanságba sodorja. A kórháztörvényt - hasonló okokból - a legnagyobb egészségügyi szakszervezet sem támogatja.

Az egészségügyi miniszter ugyanakkor expozéjában "a lehetőségek és a kitörés" törvényének nevezte a törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a kórházak közhasznú társasági formában működjenek, alvállalkozóként profitérdekelt vállalkozásokkal is szerződjenek, az orvosok pedig szabadfoglalkozásúként dolgozzanak.

A tervezettel jelenlegi formájában csak a Fidesz ért egyet, jóllehet ez még a legnagyobb kormánypárt szerint sem tekinthető "végleges reformnak". Az FKGP csak az általuk szükségesnek tartott módosító indítványok elfogadása esetén mond igent a törvényre, az MDF szerint ugyancsak korrigálni kell a tervezetet, míg az SZDSZ úgy látja: a javaslatot a módosítások sem tennék életképessé. Az MSZP szerint a betegek számára kifejezetten ártalmasak a törvénytervezetbe foglalt elképzelések, s a MIÉP is úgy látja, a kórháztörvény ebben a formában nem támogatható.