A miniszterelnök szükségtelennek tartja a tavaszi parlamenti ülésszakot

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor miniszterelnök szerint a kormányprogram végrehajtása szempontjából nincs szükség jövő tavasszal parlamenti ülésszakra. A kormányfő erről a Magyar Televízió kedd esti műsorában beszélt.
Vágólapra másolva!

Ha a Tisztelt Ház úgy döntene, hogy a következő évben a választásokig már nem lesz parlamenti ülés, a kormányprogram végrehajtása szempontjából ez már semmit sem befolyásol - fogalmazott a miniszterelnök. Jelezte: a kabinet annak eldöntését, hogy lesz-e tavaszi ülésszak, vagy nem, teljes mértékben a parlamentre hagyja.

Orbán Viktor szerint minden jel arra mutat, hogy - a magyar fél szándékai szerint november végéig - sikerül megállapodni a Gripenek bérléséről. Rögzítette, hogy a magyar fél a témában kizárólagos tárgyalásokat folytat.

A kórházak tiltakozása kapcsán azt hangsúlyozta, hogy más egészségügyi területeken ugyanakkor ért el eredményeket a kormány, a rendszer egésze helyzetének javítását pedig nem lehet egyszerre finanszírozni. Utalt a háziorvosi prakszis privatizációjára, az idei gyógyszertámogatásra fordított plusz 35 milliárd forintra, az ágy mellett három műszakban dolgozó ápolónők bérpótlékának emelésére, valamint a népegészségügyi program elindítására. Elismerte: nem elég, amit az egészségügyben elértek, de kétségét fejezte ki az ügyben, hogy találni lehet olyan kormányt, amely három év alatt annyi mindent tudott tenni, mint a jelenlegi.

Orbán Viktor rámutatott arra, hogy a kormány az egészségügy reformját az ellátórendszer, nem pedig a biztosítás oldaláról kezdte meg. Szerinte egyszerre kell emelni a terület költségvetési forrásait és elérni azt, hogy a vonatkozó törvény eredményeképpen a jelenleginél rendezettebb formában jelenjen meg a magántőke az ágazatban.

A nyugati társadalmak többségének hanyatlásáról szóló kijelentései kapcsán jelezte: a népességfogyást betegségnek, a hanyatlás jelének tekinti, és ebben a problémában érintett Magyarország is. Orbán Viktor szólt arról, hogy az agrár törvénycsomag azért csak most került a parlament elé, mert meg akarták várni a földtulajdon-szerzésről az EU-val folyó tárgyalások végét. Leszögezte: a mezőgazdaságból élők nyertesei lesznek az uniós csatlakozásnak, függetlenül annak időpontjától. Úgy vélte, hogy a mezőgazdasági fejezet tárgyalása 2002. októbere előtt nem fog lezárulni az unióval.