Eladósodtak a kórházak

Vágólapra másolva!
A kórházak adósságállományáról készült felmérésből kiderült: a kórházak 80 százaléka jelentős adósságot halmozott fel. A felmérésben részt vevő kórházak és az egyetemi kórházak adóssága összesen 7 milliárd forint. A minisztérium - kórházi szervezetekkel együttműködve - új kórházi rendszert dolgoz ki, az adósságot pedig a következő kormányzati ciklusban tervezik felszámolni.
Vágólapra másolva!

A Magyar Kórházszövetség és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete 2000 decembere óta negyedévenként felméri az egészségügyi intézmények pénzügyi helyzetét. A 2001 első negyedévéről szóló felmérést 152 intézmény közül 126 küldte vissza. A 126 kórház körülbelül négy és fél milliárd forintnyi tartozást görget maga előtt. Ez az adat nem tartalmazza a legnagyobb adósok, az egyetemek adatait, ha azokat is hozzáadják, megállapítható, hogy a kórházak összes adóssága több mint 7 millárd forint.

Mikola István egészségügyi miniszter szerint a sok adósságért felelőssé tehetőek a kórházak gazdasági vezetői is, másrészt pedig az is oka a sok adósságnak, hogy a költségvetés nem biztosít elég forrást az egészségügyi intézmények megfelelő működéséhez. Az adósságok visszaszorítása érdekében a minisztérium terve az, hogy átalakítja a kórházak gazdaság működésének rendjét. "A cél nem az, hogy új épületeket húzzunk fel, új ágyak tömegét létesítsük, hanem, hogy a jelenlegi kórházakat működtessük" - mondta Mikola. A tárca nem tervezi osztályok, kórházak bezárását, sem radikális ágyszámcsökkentést.

Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke az [origo]-nak elmondta: a kórházak gazdaságosabbá tétele nem jelenti feltétlenül azt, hogy például a kórházak nem vehetnek a jövőben korszerű, drága berendezéseket, hiszen az is költségcsökkentő lehet egy kórháznak, ha a beteget hamarabb meg tudják gyógyítani, és ezért hamarabb elhagyja a kórházat.

[origo]