Kórházat szeretne a Gyermekrák Alapítvány

Vágólapra másolva!
A Népszava információi szerint a Gyermekrák Alapítvány vezetője továbbra sem tett le egy komplex, rákbeteg gyermekeket gyógyító intézmény felépítéséről. Annak ellenére sem, hogy a sorozatos botrányokat kiváltó szervezet legutóbb jogerősen pert vesztett, így a lakossági adófelajánlásokat vissza kell fizetnie az adóhatóságnak. A gyógycentrum megépítését a szakma mindeddig nem támogatta.
Vágólapra másolva!

Lapunk úgy tudja, elkészült a Gyermekrák Alapítvány legfőbb céljaként megjelölt kórház megépítésének teljes és részletes költségvetése. A Nap Tv szerda reggeli adásában is elhangzott: az alapítvány vezetője, Balogh István még mindig a komplex, rákbeteg gyermekeket gyógyító intézmény felépítésére készül. Jóllehet, a tervet már megszületésekor is és azóta is folyamatos szakmai bírálatok érik. Ugyanakkor kérdéses a beruházás anyagi fedezete is, hiszen az alapítvány a napokban másodfokon is pert vesztett, így egyetlen nyilvánosságra hozott bevételét, a lakossági adófelajánlásokból összegyűlt 102 millió forintot is vissza kell fizetnie az adóhatóságnak.

Bár a kórház felépítésének kérdése évek óta napirenden szerepel, folyamatos a szakmán és a szaktárcán belüli elutasítás. Balogh István, az alapítvány vezetője ennek ellenére most ismét arról nyilatkozik: a legfelsőbb grémium, azaz a fővárosi önkormányzat úgy döntött még 1999-ben, fel kell építeni Budapesten ezt a kórházat.

Ezzel szemben a polgármesteri hivatal érintett bizottságainak két illetékese A Népszava kérdésére elmondták: ők csupán egy-egy telek vagy ingatlan sorsáról dönthetnek. Varga Péter, a vállalkozási és vagyonkezelési ügyosztály vezetője korábbi nyilatkozatát Székely Gábor, a hivatal tulajdonosi osztályának vezetője tegnapi megkeresésünkre megerősítette. E szerint az alapítvány vezetője csupán a következő határozatot kaphatta: amennyiben garanciát vállal a saját számításai szerint többmilliárdos beruházásra, illetve megszerzi az Országos Egészségbiztosítási Pénztár befogadó nyilatkozatát, azaz, hogy a társadalombiztosítás finanszírozza a működtetést, akkor lehet jogosult az igényelt önkormányzati telekre. (Ez a Budakeszi úti egykori iskola mintegy 23 ezer négyzetméteres területe, amelynek értékét akkor 400 millió forintra becsülték.)

A Népszava információi szerint a gyógycentrum terveit a szakma eddig sem támogatta, annak ellenére, hogy Balogh István folyamatosan "bombázta" kérelmével az illetékeseket. Az egészségügyi tárcához is többször fordult az alapítványi vezető, ahol minden alkalommal elutasították a terveket. Arról, hogy az egészségbiztosítási pénztár befogadná a centrumot a finanszírozott körbe, nem esett szó. Értesüléseink szerint nincs megfelelő és alapos háttéranyaga az elképzeléseknek, ráadásul szakmai indoka sincs annak, hogy egy helyre összpontosítsák a rákbeteg gyermekek gyógyítását.

Magyarországon országszerte mintegy 10 nemzetközileg elismert gyermekonkológiai osztály működik, ahová évente átlagosan 300-350 új beteg kerül. Ezzel szemben a többmilliárdos beruházást igénylő centrumot 100 férőhelyesre tervezi a szervezet, azaz még az új betegek harmada sem kaphatna helyet benne. Jóllehet: szakértők szerint egy ekkora komplexum fenntartásának költségei olyan magasak, amelynek finanszírozását senki nem képes garantálni.