A jándi romák még várnak a kivándorlással<br/>

Vágólapra másolva!
Budapesten a Belügyminisztérium munkatársaival tárgyaltak a jándi cigány kisebbségi önkormányzat képviselői. A romák abban kérnek segítséget, hogy elköltözhessenek az amúgy is belvízes területen épült, árvíz sújtotta házaikból. A jándi romák egyik képviselője tegnap azt mondta: amennyiben nem kapnak segítséget, ők is kivándorolnak Strasbourgba. Az [origo] információi szerint a jándiak kapcsolatban vannak Krasznai Józseffel, a Franciországban menekültstátuszt nyert zámolyi romák vezetőjével.
Vágólapra másolva!

Fotó: [origo]
A jándi romák képviselői

A jándi romák képviselője tegnap azzal fenygetőzött, hogy amennyiben nem segítenek nekik, kivándorolnak Strasbourgba. Az [origo]-nak arra kérdésére, miszerint tartják-e a kapcsolatot a zámolyi romák vezetőjével Krasznai Józsefel, Rézműves Ottó kitérő választ adott. Az [origo] információi szerint azonban a jándiak közül többen telefonos kapcsolatban vannak Krasznaival, arra az esetre, ha nem rendeződne az ügyük.

A kisebbségi önkormányzati képviselő közölte, "azt fogjuk mondani az otthoniaknak, hogy egyelőre maradjanak, mert van remény, hogy jobb helyzetbe kerüljenek".

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Jánd falu árvízzel elöntött részén lévő házak mindegyikének sorsáról a műszaki vizsgálatok eredményei ismeretében döntenek a szakemberek - hangzott el a jándi romák, illetve a belügyi tárca illetékeseinek találkozóját követően.

A jándi romák képviselői azért fordultak a tárcához, hogy tájékoztassák az illetékeseket arról: el akarnak költözi abból az utcából, ahol a Tisza elöntötte házaikat.

Rézműves Ottó cigány kisebbségi önkormányzati vezető elmondta, hogy a falu többi részéhez képest 2 méterrel mélyebben fekvő Virág utcában 47 ház került víz alá. A több mint 350 embernek otthont adó házak nagyrészéből, még jelenleg is szivattyúzzák a vizet.

Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője azt közölte, hogy az árvíz sújtotta területen lévő sérült épületeket független szakértői vélemények ismeretében vagy lebontják, vagy helyreállítják, azonban minden esetben egyedi döntéseket hoznak.

Rézműves Ottó elmondta nem tartaná jó döntésnek a házak helyreállítását a bontás helyett, mivel a területet egyaránt sújtja a belvíz és az árvíz. Így egyedüli megoldásnak a költözést tartják. A kisebbségi képviselő szerint az ott élők helyzete továbbra is bizonytalan. A családok még most is az iskola tornatermében vagy ismerősöknél laknak.

Fotó: [origo]
Helmeczy László

Bakondi Györyg főigazgató elmondta, hogy a műszaki szakvélemény által életveszélyesnek ítélt, vagy megsemmisült házak lebontását megkezdték, azonban a mélyebben fekvő területeken, mint például Jándon, még nem kezdődhetett el a felújítás.

Helmeczy László hozzátette, hogy indokolt lehet új házak építése, de mindenképpen meg kell várni a szakértői jelentéseket.

[origo]

Korábban:

(2001.03.30.)