A Fideszen kívül minden párt bírálta a fegyvertartási törvényjavaslatot<br/>

Vágólapra másolva!
A fegyvertartási törvényről tárgyaltak ma a parlamentben. A javaslatot teljes egészében egyedül a Fidesz támogatja. A legtöbb kritika amiatt érte a törvényjavaslatot, hogy hatályba lépése esetén a vagyonőröknek nem járna fegyver. A tervezet alaposan csökkentené az önvédelmi fegyverek tartására kiadott engedélyek számát.
Vágólapra másolva!

A kormány tervei szerint a jelenlegi körülbelül 25 000 önvédelmi lőfegyverre kiadott engedélyből csak 3-5000-et hosszabbítanának meg. A kormány szerint biztonságosabb lesz az élet, ha kevesebb fegyvert adnak ki. A már kiadott engedélyeket nem vonják be, a legálisan tartott fegyverek elvétele fokozatos lesz: a lejárt engedélyek nagy részét egyszerűen nem hosszabbítják meg.

Sok funkcióval eddig automatikusan együtt járt a fegyvertartási jog. A kormány ezen is változtatna. A miniszterek, államtitkárok, minisztériumi főosztályvezetők, parlamenti képviselők, polgármesterek ezentúl nem lennének jogosultak fegyver viselésére. A bírák, katonák, rendőrök, határőrök és más regulázó testületek munkatársai is automatikusan engedélyhez jutottak. Az új javaslat szerint ők csak akkor kaphatnának saját fegyvert, ha ezt közvetlen munkahelyi vezetőik is indokoltnak tartják.

A vagyonőrök, őrző-védő cégek munkatársai is nehezebben juthatnának fegyverhez. Nem viselhetnének fegyvert a nem állami megbízásból dolgozó testőrök, de az épületek őrzői sem. Csupán egy bizonyos érték fölötti vagyont szállítók tarthatnák meg fegyvereiket.

Változtatna a törvény az egyes fegyvertípusok szerint is az eddigi gyakorlaton. Bizonyos fegyverekre egyáltalán nem lehetne engedélyt kapni, ilyen például az automata lőfegyver, páncéltörő lőszer vagy a más tárgynak álcázott lőfegyver. Nem kellene viszont engedélyt kérni gáz- és riasztófegyver, festéklövő fegyver és flóbertek vásárlásához. Ezek birtoklását elegendő lenne csak bejelenteni a rendőrségen, mert a Belügyminisztérium szerint ezek nem veszélyeztetik az emberéletet.

Pozsgai Balázs (MSZP) úgy látja: nem azok a fegyverek jelentenek veszélyt a társadalomra, amelyek jogszerűen vannak az embereknek a tulajdonában. Az MSZP egyetért azzal, hogy általános szabály legyen az alanyi jogosultság megvonása, a jelenlegi tartási engedélyek megszűnése.

- Az illegális fegyverek birtoklása ellen semmit nem kívánnak tenni a törvényalkotók, pedig igazából ezek azok, amelyek a társadalomra nézve veszélyt jelentenek - tette hozzá.

Font Sándor (MDF) álláspontja szerint a nyílt fegyverviselés engedélyezéséhez formaruha hordását is meg kellene követelni. Kifogásolta, hogy míg például az erdő őrzésével megbízott erdészeti szakszemélyzetnek lehetne fegyvere, addig a vagyonvédelmi őrök nem kapnának ilyen jogosultságot.

Mécs Imre (SZDSZ) szerint az illegális fegyverkereskedelem megelőzésére kellene inkább erőfeszítéseket tenni.

Korózs Lajos (MSZP) úgy vélte, hogy az előterjesztés elfogadása a vagyonvédelmi vállalkozásokat lehetetlen helyzetbe hozná. Állítja: a jogszabály-változtatás megaláz 80 ezer vagyonőrt, akik szigorú vizsgakövetelményeknek tettek eleget annak érdekében, hogy lőfegyvertartási engedélyt kapjanak. Szorgalmazta, hogy ne fosszák meg a munkájuk során veszélynek kitett személy- és vagyonőröket a lőfegyver viselésének jogától. Álláspontja szerint az élethez való alkotmányos jog az említett személyek esetében a fegyveres védekezés lehetőségének biztosításával érvényesül.

Juhász Gábor (MSZP) elmondta, hogy a módosítás korábban jogszerűen engedélyhez jutott embereket fosztana meg a fegyvertartás lehetőségétől.

- Alapvető alkotmányossági aggály a javaslattal kapcsolatban, hogy nincs tekintettel a hatályba lépés előtt jogszerűen létrejött viszonyokra - jelentette ki.

Perlaki Jenő fideszes képviselő szerint a javaslat elfogadása hasznos lesz, mert kielégíti azt az igényt, hogy védje, erősítse a közrendet, a közbiztonságot, illetve alkalmas a lakosság fegyveres fenyegetettségének csökkentésére. Szólt arról, hogy törvénnyel kívánnak elvonni szerzett jogokat, tehát megalapozatlanok az alkotmányos aggályok.

A lőfegyvertartás szabályainak további lényeges szigorítását követelte Kosztolányi Dénes (Fidesz). Szerinte minden fegyver tartását engedélyhez kellene kötni, legyen szó gázpisztolyról vagy légpuskáról. Kosztolányi Dénes álláspontja szerint az lenne a leghelyesebb, ha alanyi jogon csak a bírák és az ügyészek tarthatnának fegyvert.