Hamis szakvéleményeket állított ki sorozás előtt álló fiataloknak egy orvos<br/>

Vágólapra másolva!
Egy budapesti orvost azzal gyanúsítanak, hogy sorozás előtt álló fiataloknak hamis szakvéleményeket adott. 40 és 110 ezer forint közötti összeget kellet fizetnie annak, aki katonai szolgálatra alkalmatlannak akarta magát nyilváníttatni. Az orvost előzetes letartóztatásba helyezték, a fiatalokat katonai szolgálat alóli kibúvással gyanúsítják.
Vágólapra másolva!

A bíróság előzetes letartóztatásba helyezett egy 46 éves budapesti orvost. A doktort azzal gyanúsítják, hogy sorozás előtt álló fiataloknak állított ki hamis orvosi szakvéleményeket.

A férfit a Fővárosi Hadkiegészítő Parancsnokság jelentette fel, mivel gyanúsnak találták, hogy a tavaly őszi sorozás alkalmával 19 fiatalnak adott ki hamis szakvéleményt.

Az érintett 19 fiatalt szintén gyanúsítottként hallgatták ki, és ők elmondták, hogy esetenként 40 és 110 ezer forint közötti összeget adtak át az orvosnak a hamis papírokért. Őket kibúvás a katonai szolgálat alól bűncselekménnyel gyanúsítják. Nem kizárt, hogy a most letartóztatott orvos a korábbi sorozások alkalmával is állított ki hamis szakvéleményeket.

Ha elfogadják a sorkatonaságról szóló törvényjavaslatot, a katonaorvosok felülbírálhatják majd orvoskollégáik szakvéleményét. A kormány több tagja és maga a miniszterelnök is több olyan kijelentést az utóbbi időben, amelyből az derült ki, hogy jelentősen szigorítáni kívánják az orvosi alkalmassági vizsgálatot.


A törvényjavaslat beterjesztése előtt a miniszterelnök a Honvédség vezetői értekezletén azt mondta: azokra kicsit másképp tekint az ember, akik nem tettek katonai esküt. Szerinte minden magyar fiatalnak kapnia kell alaki és fizikai kiképzést, valamint lelki felkészítést.

- Az előterjesztés a katonai alkalmasság egészségügyi kritériumrendszerének felülvizsgálatára is kiterjed, tekintettel arra, hogy az egészségügyi okokból nem behívhatók aránya 1999-ben a hadköteles korosztályban elérte a 49 százalékot.1982-ben ez az arány még csak 12 százalék volt. Azóta a sorkötelesek egészségi állapotában nem következett be drasztikus változás, és az is megfigyelhető, hogy elsősorban a gazdagabb, jó kapcsolatokkal rendelkező szülők gyermekei nem vonulnak be - állította Borókai Gábor a javaslat tágyalása utáni kormányszóvivői tájékoztatón.

A kormány ezért indítványozta az erre vonatkozó egészségügyi és honvédelmi miniszteri együttes rendelet módosítását. A jogszabály-változtatás célja az, hogy a jövőben ne lehessen indokolatlanul kibújni a katonai szolgálat alól.

[origo]