Egymilliárd forintot meghaladó olajos adócsalás ügyében emeltek vádat Békésben<br/>

Vágólapra másolva!
Öt vállalkozó és három Volán alkalmazott ellen egymilliárd forintot meghaladó adócsalás és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt emelt vádat a Békés Megyei Főügyészség. A vállalkozók 11 millió liter gázolajat értékesítettek a Körös Volán és az Eleki Haladás Szövetkezet részére. A cégek az eladott áru után nem fizették be az adót. Az máig nem derült ki, hogy honnan származott az olaj. Azt még vizsgálják, hogy a Volán akkori vezetőit terheli-e felelősség.
Vágólapra másolva!

Egymilliárd forintot meghaladó adócsalás és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt emelt vádat a Békés Megyei Főügyészség a Békés Megyei Bíróságon, öt békési vállalkozó és három Volán-alkalmazott ellen. A vádlottak 1996 és 1999 között 11 millió liter azonosíthatatlan, igazolatlan eredetű és szabványon kívüli gázolajat hoztak forgalomba.

A pénteki gyulai főügyészségi sajtótájékoztatón Burillák Attila, az APEH, és Fazekas Géza, a megyei főügyészség szóvivője számolt be az olajos adócsalási ügyről.

Az APEH megyei nyomozói kezdték meg az eljárást 1999-ben ismeretlen tettesek ellen, s a vizsgálat az APEH Bűnügyi Igazgatóság Békés Megyei Nyomozó Hivatalának vádemelési javaslatával került az ügyészség elé. Az ügy most a Békés Megyei Főügyészség vádemelési indítványával bírósági szakaszba jutott.

A vádirat szerint öt Békés megyei vállalkozó - három kft. nevében -, a Körös Volán Rt. három alkalmazottjának közreműködésével, csaknem 11 millió liter gyanús eredetű gázolajat értékesített, elsősorban a Körös Volán, valamint az Eleki Haladás Szövetkezet részére anélkül, hogy megfizették volna az adót. A három, békéscsabai és gyulai székhelyű vállalkozás a nyomozás eredménye szerint nem vámkezeltetett külföldről behozott gázolajat, s egyetlen hazai olaj-forgalmazótól sem vásárolt üzemanyagot.

A Trans Fix C Kft., a Trans-Onyx Kft., valamint a Goldív-Trans Kft. által eltitkolt adó majdnem 1,1 milliárd forintra rúg. Az APEH békési nyomozóhivatala csempészet alapos gyanúja miatt feljelentést tett a Vám- és Pénzügyőrségnél, valamint korrupciós bűncselekmények alapos gyanúja miatt a Békés Megyei Rendőr-főkapitányságon, s az ügy egyik szálát elkülönítve további büntetőeljárást folytat.

Burillák Attila a közös főügyészségi-adóhivatali sajtótájékoztatón elmondta: a bíróság elé került békési olajügyben tapasztalható sikeres együttműködés nyomán remélhetőleg visszaáll a megye lakosságának bizalma a bűnüldöző szervek iránt. Az APEH szóvivője szerint a sikeres vizsgálat elsősorban a Békés megyei adónyomozók érdeme. A rendőrség is közreműködött az eljárásban, a megyei főügyészség pedig a fokozott ügyészi felügyelettel járult hozzá a vádemelés megalapozottságához.

A békési olajügy egyik jellegzetességeként említette az APEH-szóvivő, hogy amikor vizsgálat indult az egyik cég ellen, az tulajdonost váltott, s a tevékenységet új vállalkozás mögé bújva folytatták. "Felmerült a viharsarki Volán-vállalat akkori vezetőinek a felelőssége is, ezt további vizsgálatnak kell tisztáznia" - jelentette ki Burillák Attila. Elhangzott az is, hogy a közlekedési vállalat érintettségére utal, hogy szinte egyedülálló módon az olajszámlákat nem az eladó, hanem a vevő állította ki.

Fazekas Géza főügyészségi szóvivő elmondta: a Békéscsabai Városi Ügyészségtől azért vették át a bonyolult ügyet, hogy ha azt másodfokú döntés zárja le, a Legfelsőbb Bíróság határozata iránymutató lehessen a többi bíróságnak.

A másodrendű vádlott írásos vallomásában részletesen leírja, hogyan folyt az üzletelés a gázolajjal. A főügyészségi vádirat után maradt azonban tisztázatlan kérdés: eddig nem derült ki, honnan jött az olaj, s hogy mekkora a Volán-vezetés felelőssége. Mindezt a további vizsgálatoknak kell feltárniuk.

(MTI)