Vágólapra másolva!
Elfogadta a kormány keddi ülésén a gyógyszergyártókkal kötött hároméves megállapodást, így július elsejétől 6,3 százalékkal emelkedik a támogatott készítmények ára. Egyelőre még nem minden gyártó írta alá a szerződést, azt azonban nem lehet tudni, közülük vannak-e olyanok, akik valóban nem akarnak csatlakozni az egyezséghez. Jelenleg folyik azon is a szakmai munka, hogyan lehet a több tízmilliárdos kasszatúllépést visszafogni.
Vágólapra másolva!

Csaknem egyéves tárgyalássorozat után a kormány tegnapi ülésén elfogadta a gyógyszergyártókkal kötött hároméves megállapodást - jelentette be a tájékoztatón Mikola István egészségügyi miniszter. Ennek értelmében ez év július 1-jétől 6,3, 2002. Júliusától 2,8, 2003. július 1-jétől pedig az akkori költségvetésben meghatározott inflációs ráta 70 százalékával emelhetik a gyógyszergyártók a társadalombiztosítási támogatásban részesülő 3500 készítmény árát. A megállapodásnak köszönhetően jelentősen gyarapszik a magyar gyógyszerkincs, ugyanis a jövőben további 200, zömében daganatos, mozgásszervi és mentális betegségek kezelésére alkalmas készítményt támogat majd a tb, amelyből 60 új molekulát is tartalmaz.

Mindez 6,95 milliárd forintnyi többletkiadást ró a gyógyszerkasszára. A kormány tudomásul vette, hogy az idei 147 milliárd forintos gyógyszer-támogatási előirányzat szakmailag nem jól megtervezett, nem elegendő a kötelező általános egészségbiztosítás keretében szükséges gyógyszerterápiához - hangsúlyozta Mikola István egészségügyi miniszter. Szerinte ehelyett legalább 165 milliárd forintos keretet kellett volna meghatározni, miután már tavaly is 153 milliárd forint ment el erre a célra. A hiányzó források előteremtéséhez plusz költségvetési támogatásra számít a tárca.

Előzetes számítások szerint 20-25 milliárd forintos kiegészítésre szorul az OEP idei, 147 milliárd forintra tervezett gyógyszerkasszája. Miután a kassza eleve alulfinanszírozott, 10-15 százalékra tehető a biztos túllépés. Február végéig az OEP gyógyszer-támogatási kifizetései 3,2 százalékkal haladták meg az időarányosan tervezett összeget, április végére előreláthatólag a 6 százalékot is meghaladja a túllépés. A gyógyszerkassza túlcsordulásának elkerülése érdekében az OEP több intézkedést tervez - közölte Oberfrank Ferenc, az OEP főigazgatója, az Országgyűlés Költségvetési Bizottságának keddi ülését követően. Ezek közé tartozik a készítmények bonthatóvá tételének engedélyezése. Ezzel körülbelül 1-1,5 milliárdot lehet megtakarítani. 4-5 milliárd nyerhető a promóció csökkentésével s milliárdokkal gazdagodhat a gyógyszerkassza a határon túlra irányuló illegális gyógyszer-kereskedelem visszaszorítása révén. A különleges, azaz 90-100 százalékban támogatott gyógyszerek körének felülvizsgálatán is komoly összegek nyerhetők - nyilatkozta a főigazgató.

A gyártók múlt szerdán kapták meg a megállapodás végleges szövegét, így többen még nem írták alá a szerződést. Egyelőre nem tudni, valamennyiük technikai okok miatt nem szignálta a levelet vagy lesznek olyanok, akik valóban nem fogadják el a kormány feltételeit. A szövetségek vezetői szerint mindenkinek érdeke a hosszú távon is kiszámítható gyógyszerár, s egyértelműen hátrányos, ha valaki nem csatlakozik az egyezséghez.

- Kértük, hogy a kormány semmiképpen ne tárgyaljon külön azokkal, akik kimaradtak, tehát ne kaphassanak ennél kedvezőbb feltételeket. Ugyan a most kialkudott áremelés messze nem fedezi az eddigi elmaradásokat, de legalább valami elmozdulás érezhető ? nyilatkozta Váci János, a Generikus Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke. - Ugyan a gyógyszer továbbra is szabadáras, bárki, bármikor emelheti, de a támogatotti körbe csak annak a gyártónak az új gyógyszerét lehet majd befogadni, aki aláírta a megállapodást.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. március 10.)