Az RTL-en az erőszak több, a TV2-n a szex<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országos Rádió és Televízió Testület Műsorfigyelő és -elemző Szolgálata az RTL Klub és a tv2 műsoraiban megjelenő erőszakot vizsgálta. Az RTL műsorszámai között gyakrabban tűntek fel olyanok, amelyekben tetten érhető volt valamilyen erőszakos aktus. Szexuális tartalom viszont a tv2 műsoraiban jelentősen gyakrabban fordult elő, mint az RTL-nél. A vizsgált időszakokban összesen 2107 agresszív aktust tartalmazó jelenetet különböztetett meg az ORTT.
Vágólapra másolva!

Az ORTT kutatása a tévécsatornák nem zenés fikciós műsoraira - köztük a gyermekműsorokra -, valamint ezek promócióira terjedt ki. Az elemzési időszak mindkét adó esetében egy nyári (2000. július 24–30.) és egy őszi hetet (2000. november 6-12.) foglalt magában.

A kutatás eredményeinek összefoglalása

A két kereskedelmi csatorna műsorszolgáltatási jegyzőkönyveinek adataiból egyértelműen kiderül, hogy a tv2 napi átlagos műsorideje hosszabb, mint konkurenséé. A tv2 az elemzett műsortípusok összesített műsorideje tekintetében is megelőzte az RTL Klubot. A tv2 előtt ülve a nézők, a két vizsgált hét alatt, összesen 160 órán keresztül kísérhettek figyelemmel nem zenés fikciós műsorokat, gyerekműsorokat, illetve ezek promócióit. Ugyanezen műsortípusok 135 órán keresztül voltak láthatók az RTL Klubon. Abban a tekintetben viszont megegyezett a két csatorna, hogy műsoridejük több mint felét tették ki a filmek, rajzfilmek.

Egyes agresszív aktusok előfordulása a tévécsatornák erőszakos jeleneteiben (százalékban)

Az RTL-nél szinte valamennyi műsorsávban gyakoribbak voltak az erőszakot tartalmazó programok, mint vetélytársánál, de e különbség különösen szembetűnő a nyári hét délelőtti műsorsávjában. Ez azért is feltűnő, mert a vakáció miatt ekkor az átlagnál több fiatalkorú néző ült a tévékészülékek előtt. Ebben az időszakban az RTL délelőtt sugárzott műsorszámainak 72 százaléka tartalmazott agressziót, a tv2-n ugyanez a mutató "csak" 30 százalékot ért el.

A tv2-n az agresszió bemutatása viszont valamivel naturálisabban történt. Ezen a csatornán többször láthattak a nézők gyilkosságot vagy gyilkossági kísérletet, de kétszer gyakoribbak voltak azok a műsorrészek is, amelyek az agresszivitást durvábban jelenítették meg, azaz amelyek sérüléseket, emberi szenvedéseket nem csak utalásszerűen, hanem részletesen is bemutattak (az agresszív jelenetek 18 százalékában történt ilyen). A naturálisabb erőszakábrázoláshoz tartozik, hogy a tv2 erőszakos jeleneteiben rendszeresebben voltak láthatók halott és sérült emberek.

Szexualitás és trágárság a műsorokban

Szexualitás a két tévécsatorna műsoraiban (a vizsgált műsorok között, százalékban)

Erőszakos műsorszámok a tv2 és az RTL Klub műsorszerkezetében

Az ORTT kutatásában a fikciós műsorokban megjelenő erőszakos cselekmények és események jellemzőit vizsgálta. Az RTL Klub műsorai között kisebb hányadot képviseltek az erőszakos aktust nem tartalmazó műsorszámok. E csatorna műsorszámainak egyharmadában nem volt jelen semmilyen formában agresszivitás, a TV2 esetében ugyanez az arány 41 százalékot tett ki. Utóbbi csatorna műsorszámainak 8, az RTL Klubénak 6 százaléka csak verbális erőszakot mutatott be. A tv2 programjainak felében (51%) verbális erőszakon kívül más agresszív eseménysorokat is láthattak a nézők, az RTL műsorainak viszont már 61 százalékáról mondható el ugyanez. A különbség elsősorban a nyári időszak tendenciáival magyarázható. Ekkor a tv2 műsorainak 51 százalékában volt erőszakos tartalom, az RTL Klubnál viszont 71 százalékban. Az őszi héten az erőszakot tartalmazó műsorszámok aránya lényegében azonos volt (tv2: 66%, RTL: 63%).

Halálozást és sérülést bemutató jelenetek előfordulása (az erőszakos jelenetek között, százalékban)

Az erőszakos műsorrészek időtartama

A két csatornán összesen 29 órán keresztül láthattak a nézők olyan jeleneteket, amelyek erőszakos aktusokat mutattak be. Az RTL Klub e tekintetben is "erőszakosabbnak" tekinthető, mint a tv2. Amíg az előbbi műsorszámaiban az erőszakos jelenetek időtartama két hét alatt több mint 17 óra volt, addig a tv2-n a nézők valamivel kevesebb, mint 12 órán keresztül láthattak agressziót.

Az erőszakos jelenetek gyakorisága

Az RTL műsoraiban majdnem kétszer olyan gyakran találkozhattak a nézők agresszív képsorokkal, mint a tv2 kínálatában. Az előbbi médiumnál átlagosan 10 percenként sugároztak valamilyen erőszakot, a tv2 műsorszámaiban ugyanez 19 percenként fordult elő

Az erőszak bemutatásának módja

Az erőszakot bemutató műsorszámok és jelenetek előfordulásának gyakorisága mellett az agresszív jeleneteket tartalmilag is jellemezte az ORTT. A testület a csatornák által sugárzott erőszaktartalmú műsorrészek brutalitásának mértékét is összevetette. A két vizsgált időszakban összesen 2107 agresszív aktust tartalmazó jelenetet különböztetett meg az ORTT.

Az erőszakos jelenetek típusai

Az erőszak előfordulásának aránya műfajok szerint (százalékban)

Gyilkossággal vagy gyilkossági kísérlettel a tv2-ben találkozhattak gyakrabban a nézők. Míg e csatorna erőszakos jeleneteinek több mint egynegyedében került sor ilyen jellegű aktusra (26%), addig az RTL Klubon "csak" minden ötödikben (20%). Ez utóbbinál viszont gyakrabban vert ember embert, mégpedig úgy, hogy az áldozatok nem védekeztek, vagy nem védekezhettek. Ugyancsak gyakrabban mutattak be az RTL-en olyan képsorokat, amelyekben tárgyak elleni erőszak történt, azaz randalírozást, vandalizmust, vagyis öncélú erőszakot láthattak a nézők. A tv2 gyakrabban ábrázolt háborús eseményeket (TV2: 6%, RTL: 3 %), és ugyancsak többször fordult itt elő olyan agresszív képsor, amelyben nem emberi lények támadtak meg embereket (tv2: 7%, RTL: 3%).

Az erőszak ábrázolása

A tanulmány korábbi részeiből már kiderült, hogy az RTL Klub műsorkínálatában gyakrabban és összességében hosszabb ideig voltak láthatók erőszakos aktusok. Annak ellenére, hogy a tv2 műsorkínálata kevésbé tekinthető "erőszakosnak", az agresszív jelenetek ábrázolása itt naturálisabban történt.
Az agresszív epizódokat legtöbbször mindkét csatorna úgy mutatta be, hogy azokban az erőszakos cselekmények következményei, az áldozatok szenvedései, sérülései egyáltalán nem vagy csak alig-alig látszottak. Az RTL erőszakos jeleneteinek kétharmadában történt ilyen módon az agresszió ábrázolása (66%), a tv2-n ez lényegesen alacsonyabb volt, 52 százalék. Ezen a csatornán az erőszakos jelenetek közül minden ötödikben láthatták a nézők az áldozatok sérüléseit, szenvedéseit (18%), az RTL-nél ez lényegesen ritkábban fordult elő (10%).

Az RTL gyerekeknek szóló rajzfilmjei gyakrabban tartalmaztak erőszakot, mint a tv2 hasonló műsorszámai. Az adatok arról is tájékoztatnak, hogy az RTL rajzfilmjeiben elsősorban az erőszak ábrázolásának az a típusa dominált, amikor a nézők közvetlenül láthatták az erőszakos aktusokat, azok bemutatása azonban nem volt túlzottan részletes (40%). Ezzel szemben a tv2 gyerekeknek szóló rajzfilmjeiben inkább a meseszerű prezentáció volt hangsúlyos (63%).

Eddig csak a Dragonballt tiltották le

Az ORTT eddig egyetlen rajzfilm sugárzását tiltotta meg, mégpedig az RTL-ben vetített Dragonballét. Az ORTT 1999-ben úgy döntött: a Dragonballt csak este 11 óra után lehet vetíteni. Az RTL ezután levette a sorozatot, és bíróságon támadta meg a testület döntését. Szabó Stein Imre, az RTL kommunikációs vezetője az [origo]-nak azt mondta: a közeljövőben várható az elsőfokú ítélet. Az elmúlt hetekben felmerült, hogy a Pokémont is letiltják, erről azonban egyelőre nem döntött az ORTT. Szabó az [origo]-nak azt mondta: nem hivatalosan ugyan, de úgy értesült, hogy az ORTT levette napirendjéről a Pokémont. A tv2-ben egyetlen rajzfilmet se tiltottak le eddig. Poich Lóránd, a tv2 műsorigazgató-helyettese közölte: egyszer figyelmeztetésben részesültek a Káposztafalva lakói című rajzfilm egyik epizódja miatt.

A médiatörvény ugyan szabályozza, hogy milyen filmeket lehet kiskorúaknak vetíteni, ám a jogszabály által meghatározott fogalmak nehezen értelmezhetőek.

Nem szabad kiskorúaknak szánt műsorban erőszakos magatartást követendő példaként megjelenítő képeket vagy hangokat közzétenni. A kiskorúak személyiségfejlődésére ártalmas, így különösen az erőszak öncélú alkalmazását magatartási mintaként bemutató, illetve a szexualitást öncélúan ábrázoló műsorszámot csak 23.00 és 05.00 óra között lehet közétenni. A kiskorúak személyiségfejlődésére súlyosan ártalmas műsorszám közzététele tilos.

Szabó Stein elmondta: csak az erőszakos filmek vetítésével lehet megfelelő nézettséget elérni. "A nézők elvárásai szerint alakul a műsorszerkezetünk. Sőt, a nézők még több erőszakos jelenetet szeretnének látni a tévében" - mondta Szabó Stein.

[origo]

Ajánló: