Vágólapra másolva!
Az FKGP parlamenti frakciójának közgyűlésén Torgyán József megakadályozta, hogy a képviselők szavazzanak arról, újraválasszák-e a képviselőcsoport helyettes vezetőit. Az ülésen ismét nem tudtak általános frakcióvezető-helyettest választani, mivel egyik jelölt sem kapta meg a szükséges támogatást. Ugyanígy kudracba fulladt a Horváth Béla volt frakcióvezető-helyettes kizárásáról szóló szavazás is. Az ülésen meghallgatták Boros Imre ideiglenes agrárminisztert és Szabadi Béla volt politikai államtitkárt. Emellett döntöttek arról is, hogy a választásokig nem lenne "szerencsés" visszahívni bármelyik FKGP-s minisztert.
Vágólapra másolva!

Czira Szabolcs korábban azt indítványozta, hogy az ülésén a képviselőcsoport helyettes vezetői mondjanak le posztjukról. Ezt azzal indokolta, hogy véleménye szerint, ha titkosan szavaztak Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezető megválasztásáról, akkor ilyen módon kell voksolni a helyetteseiről is.

Torgyán kivonulással fenyegetőzött

Bánk Attila volt frakcióvezető közölte: Torgyán József nem értett egyet az indítvánnyal, mert úgy gondolta, az ő frakcióvezető-helyettesi tisztségéről nem kell újra szavazni. Torgyánt március 1-jén választották meg frakcióvezető-helyettesnek. Torgyán közölte: híveivel kivonul a képviselőcsoport üléséről, ha erről szavaznak, és így határozatképtelen lesz a tanácskozás.

Várhelyi András volt frakcióvezető-helyettes zsarolásnak nevezte a pártelnök gesztusát.

- Torgyán József bizonyos kérdések felvetésénél azt mondta, hogy működésképtelenné teszi az ülést és elhagyja a termet. Ezt négyszer-ötször is megtette - mondta a kisgazda képviselő. Horváth Béla emlékezete szerint ebben a helyzetben csupán két-három ember állt volna fel Torgyán Józseffel együtt, és látszott, a frakció többsége a helyén marad.

Általános frakcióvezető-helyettest most sem sikerült választani

Bernáth Varga Balázs főtitkár elmondta: ugyanazt a két személyt jelölték a képviselők általános frakcióvezető-helyettesnek, mint korábban, de sem Danka Lajos, sem Zsikla Győző nem kapta meg a kétharmados szavazattöbbséget.

Az ülésen indítványozták Horváth Bélának, a képviselőcsoport egyik volt helyettes vezetőjének kizárását a frakcióból, de ehhez nem volt meg a szükséges kétharmados szavazattöbbség.

- Megtört a pártelnök tekintélye, kisebbségbe került és csökkent a támogatottsága a frakcióban - jelentette ki a kisgazda képviselőcsoport ülése utáni budapesti sajtótájékoztatón Horváth Béla, az úgynevezett polgári platform egyik alapítója.

Meghallgatták Borost és Szabadit

A frakció közgyűlésén Boros Imre megbízott agrárminiszter és Szabadi Béla volt államtitkár is beszámolt a földművelésügyi tárcával kapcsolatos álláspontjáról.

- Boros Imre röviden szólt a tapasztalatairól, amelyek semmi újat nem hoztak az eddigi ismeretekhez képest, sőt visszafogottabb volt a szárnyra kelt hírekhez képest - közölte Torgyán. Hozzátette: Szabadi Béla arról beszélt, hogy miként ítéli meg a minisztériumon belül folytatott vizsgálatot és az esetleges ügyészségi eljárást.

- Szabadi Béla volt politikai államtitkár minden felmerült kérdésre megnyugtató választ adott, de miután nem tudjuk, hogy mi az, amivel gyanúsítják, így nem tudott pontos válaszokat adni a feltett kérdésekre - hangoztatta Torgyán József.

Boros Imre, a PHARE-program kormányzati koordinációjáért felelős tárca nélküli miniszter, aki jelenleg az agrártárca megbízott vezetője is ugyanakkor nem volt ilyen elégedett a meghallgatással kapcsolatban. Közölte: Szabadi Béla volt földművelésügyi államtitkár és az ő meghallgatása olyan volt, mint a "süketek párbeszéde".

- A részletekbe nem mehettem bele a vizsgálatok kapcsán, mivel büntetőfeljelentést tettünk, ő pedig arról beszélt, hogy minden rendben volt a minisztériumban - jegyezte meg a kisgazda politikus.

Nem hívnak vissza kisgazda minisztert

A kisgazda frakció megfogalmazott egy olyan ajánlást, hogy a közeljövőben nem lenne szerencsés visszahívni tisztségéből bármelyik FKGP-s minisztert.Torgyán József elmondta: ez Boros Imre PHARE-miniszterre is vonatkozik, de az országos elnökség keddi ülésén ezt a kérdést meg kell vitatni, ha több megye kezdeményezi a tárcavezető visszahívását.

(MTI)