Választás Dabason: az éneklő madaraktól a budapestiek kitiltásáig terjed az ígéretek palettája<br/>

Vágólapra másolva!
Dabason és környékén vasárnap időközi országgyűlési választást tartanak. Nyolc jelölt indul, a nagy pártokon kívül több kisebb is megpróbálkozik a mandátumszerzéssel. A jelöltek röviden összefoglalták az [origo]-nak programjaikat, amelyekben nagyon sok a közös vonás: mindannyian út- és iskolaépítést szorgalmaznak, és többségük erősítené a közbiztonságot is.
Vágólapra másolva!

Buza Attila, a Fidesz országgyűlési képviselője októberben lett autóbaleset áldozata. Buza egyéni országgyűlési képviselő volt, ezért időközi választásokat írtak ki megüresedett mandátumának betöltésére. Ez az utolsó időközi választás a várhatóan 2002 tavaszán tartandó általános választások előtt, mert időközi választás legfeljebb egy évvel előzheti meg az országosat. Ezért különösen fontos esemény ez a kis pártoknak, hogy megjegyeztessék nevüket 2002-ig. Nyolc jelölt közül lehet vasárnap választani:

Bodó Ágnes - Harmadik Oldal Magyarországért Egyesület
Franka Tibor - MIÉP
Juhász Károly - Zöld Demokraták
Komjáti Jakab - KDNP
Kovács István - MSZP
Nagy Ferenc - SZDSZ
Pusztai Erzsébet - MDNP, Vállalkozók Pártja
Szűcs Lajos - Fidesz, FKGP, MDF

Pusztai Erzsébet (MDNP, VP)

A dabasi választásra az ország közvéleménye már hónapokkal ezelőtt felfigyelt, mert sokáig nem dőlt el: az MDF koalíciós partnerei (Fidesz, FKGP) jelöltjét vagy pedig Pusztai Erzsébetet (MDNP, VP) támogatja. Pusztai az MDF-ből 1996-ban kivált MDNP elnöke. Az MDF, az MDNP és a Vállalkozók Pártja (VP) 1999-ben szövetséget kötött Békejobb néven. Ezt a Fidesz rossz néven vette, a párt vezetői elfogadhatatlannak tartanak egy nem Fidesz vezette jobbközép szövetséget. A Békejobb megszervezésében komoly szerepet játszó Pusztai Erzsébet az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára volt, de tavaly leváltották békejobbos szerepe miatt. Hosszas kötélhúzás után az MDF kihátrált Pusztai mögül, így az MDF a Fidesz-kisgazda jelöltet támogatja. A döntés azért volt fontos, mert a jövő évi választások szövetségeit vetítheti előre a dabasi szavazás: egyre valószínűbbnek látszik, hogy a Békejobb pártjainak egysége megszakadt. Pusztai Erzsébet szerint erről viszont szó sincs. Az [origo]-nak azt mondta, egy év alatt még sok minden változhat, és szerinte az együttműködés fontosabb, mint hogy ennek az esetnek túl nagy jelentőséget tulajdonítson. "Ha bejutok a parlamentbe, az MDF-frakcióval kezdenék tárgyalást, hogy közöttük végezhessem a munkát."

Juhász Károly (Zöld Demokraták)

A legfontosabb, hogy legyen végre képviselője a térségnek - mondta egybehangzóan az [origo]-nak a Fidesz, az MSZP és az SZDSZ jelöltje. A jelöltek közül csak ketten nem kötődnek szorosan a térséghez, Franka Tibor, a MIÉP és Pusztai Erzsébet, az MDNP, VP jelöltje. A kampány legfontosabb témái az útépítés, a csatornázás és a közbiztonság voltak.

Szűcs Lajos, a kormánykoalíció jelöltje az elhunyt Buza Attila munkájának folytatására helyezte a legnagyobb hangsúlyt. Szűcs Buza titkára volt, és tagja a Pest megyei közgyűlésnek is, jogász

Szűcs Lajos (Fidesz, FKGP, MDF)

Kovács István szocialista jelölt is a közlekedés fejlesztését emelte ki elsőként a megoldandó feladatok közül. A fizetőssé vált M5-ös autópálya miatt megnőtt az átmenő forgalom a térség településein, ezért elkerülő utak építését szorgalmazza ő is. Szűcshöz hasonlóan Kovács is új utakkal pezsdítené fel a zsákfalvak életét. Kovács szintén ismert ember a helyi közéletben: a régióban lévő Örkény polgármestere, és 1998-ban már indult az országgyűlési mandátumért, akkor második lett. Kovács szerint a Szűcs által említett iskolaépítési program csak elvben létezik, valójában egyetlen település, Ócsa kapott álllami segítséget, ezért ő teljesen új támogatási rendszerért kíván majd lobbizni. A csatornázást - az összes jelölttel együtt - Kovács is az egyik legsürgősebb teendőnek tartja.

Nagy Ferenc (SZDSZ)

Franka Tibor (MIÉP)

Frankát a helyiek eddig legfeljebb a rádióból, újságból ismerhették munkái alapján, de a kis pártok jelöltjei mindannyian a térségben igazán jól ismert személyek. Emiatt elképzelhető, hogy a kisebb pártok is jól szerepelnek, annak ellenére, hogy országosan nem túl ismert szervezetek is indítottak jelölteket.

Bodó Ágnes, a HOM jelöltje 18 éven keresztül volt igazgatója a dabasi rendelőnek. Az önkormányzati választásokon '98-ban szocialista jelöltként indult, és akkor nyolc szavazattal maradt le a képviselői mandátumról. A HOM kereste meg, hogy legyen a párt első országgyűlési képviselőjelöltje. Bodó

Bodó Ágnes (HOM)

Komjáti Jakab (KDNP)

A térségben szinte minden napra jut egy választási nagygyűlés, az összes jelölt legalább egyszer elment minden településre a választókerületben. A kampányra állami támogatást csak azok a pártok kaptak, amelyek 1998-ban a listás szavazáson legalább 1%-ot elértek. Így a HOM és a zöldek jelöltje nem kapott állami támogatást, ezért plakátjaik sincsenek. "Szegények vagyunk, mint a templom egere" - jellemzte helyzetüket Juhász Károly. A személyes megkeresést és a szórólapok levélszekrénybe juttatását használják inkább a választók meggyőzésére. Az orvos Bodó Ágnes például orvosi recept formájú röplapokkal szólította meg az embereket. A MIÉP-es Franka Tibor szerint a nagy pártok jelöltjei túl sok pénzt öltek a kampányba. Kárörvendve mondta az [origo]-nak, hogy Nagy Ferencnek, az SZDSZ jelöltjének furnérlapra ragasztott plakátjait a cigányok lelopkodták, és eltüzelték. Nagy Ferenc szerint ő maga vette le a furnérlapokat a lámpavasakról, mert leáztak róluk a plakátok, és nem akarta velük tovább csúfítani a környezetet.

Kovács István (MSZP)

A választókerületben 1990-ben független, 1994-ben szocialista, 1998-ban pedig fideszes jelölt győzött. Eddig a választások miatt két okból került a figyelem középpontjába a 14-es Pest megyei választókerület: itt volt jelölt 1998-ban Szabó Albert, a Magyar Népjóléti Szövetség nevű neonáci szervezet vezére, és rendre itt az egyik legalacsonyabb a választási részvétel az országban.

Magyari Péter

Ajánló: