19 milliárd forintnyi kárt okozott az árvíz<br/>

Vágólapra másolva!
80 ember végezte a kárfelmérést, melynek során összesen 3476 épületet vizsgáltak át. Az árvíz által károsodott épületek, a mezőgazdasági területek, az utak és hidak helyreállításának becsült költsége eléri a 19 milliárd forintot. A felmérések szerint eddig 1312-en maradtak fedél nélkül. A helyreállítási bizottság elkészítette kormányhatározat tervezetét, amelyet a keddi kormányülés elé terjesztenek. Ez tartalmazza a helyreállítási költségek tervezetét és a helyreállítás menetrendjét.
Vágólapra másolva!

Az árvíz által károsodott épületek, a mezőgazdasági területek, az utak és hidak helyreállításának becsült költsége eléri a 19 milliárd forintot - közölte Bakondi György, a Helyreállítási és Újjáépítési tárcaközi bizottság elnöke hétfőn.

Hozzátette: a 2.100 épületben keletkezett kár összege mintegy 4 milliárd forint, ezek helyreállításának költségei pedig meghaladják a 8 milliárd forintot.

Emellett a mezőgazdasági kár 6,1 milliárd forintot, az önkormányzati tulajdonú utak, hidak újjáépítése 1,5 milliárdot, míg az állami kezelésű utak helyreállításának becsült költsége 3,56 milliárd forintot tesz ki - mondta Bakondi.

A kárfelmérést 80 ember végezte. Ennek során összesen 3476 épületet vizsgáltak át, ezek közül 2188 magán lakóépületet, 1040 üzlethelyiséget, 129 önkormányzati tulajdonú épületet és 119 egyéb egyházi tulajdonú, illetve műemlék épületet.

Az iskolákban és óvodákban keletkezett kárt 244 millió forintra becsülik, ezek helyreállítása 1,3 milliárd forintot emészthet fel.

Az egyéb közösségi célú önkormányzati épületekben, kultúrházakban, polgármesteri hivatalokban a felmérések szerint 286.7 millió forint kár keletkezett, újjáépítésre várhatóan 445 millió forintot kell fordítani.

A lakóépületekben mintegy 2,8 milliárd forint kár keletkezett, melyek 5,9 milliárd forintért állíthatók helyre. A személyi tulajdonban lévő istállók és egyéb gazdasági épületek 505 millió forint értékű kárt szenvedtek, 1,04 milliárd forintért hozhatók rendbe.

Bakondi elmondta: közhasznú foglalkoztatásra, a közterületek és a szennyvízelvezetők tisztítására 300 millió forintot különítettek el. A Szociális és Családügyi Minisztérium 10 millió forintos keretet biztosít az árvízkárosultakat befogadó települések megsegítésére. Makovecz Imre építész és a gödöllői egyetem építészei kész épület-terveket ajánlottak fel.

A helyreállítási bizottság elkészítette kormányhatározat tervezetét, amelyet a keddi kormányülés elé terjesztenek. Ez tartalmazza a helyreállítási költségek tervezetét és a helyreállítás menetrendjét.

Endrődi István, a bizottság logisztikai munkacsoportjának vezetője közölte: a dögmentesítés folyamatos a beregi öblözetben. Eddig 4450 haszonállat, illetve 5770 vadon élő állat tetemét gyűjtötték.

Az érintett 42 település közül 8 helyen korlátozták a temetések rendjét, mivel e falvakban még mindig magas talajvízszintet mértek.

A felmérések szerint eddig 1312-en maradtak fedél nélkül.

A Felső-Tisza és a Bodrog vízgyűjtőjén az elmúlt 24 óra folyamán jelentős, mintegy 20 milliméter csapadék hullott. Az előrejelzések szerint az elkövetkező napokban eleinte 2-8 milliméteres, majd csütörtökön és pénteken 10-20 milliméteres, majd szombaton már csak mérsékeltebb 2-7 milliméteres csapadék várható. A csapadék hatására vasárnap az esti óráktól a Tisza Tiszabecsnél ismét árad és több mint 1,5 métert emelkedett a folyó vízállása az elmúlt 24 órában.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 19.)